DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Abdullah Köksal
Abdullah Köksal
Giriş Tarihi : 26-03-2020 13:26

MOSKOVA MÜTABAKATI ÖNCESİ VE SONRASI

Suriye’nin Kuzeyinde, Güney sınırımız boyunca Kürt Özerk Devleti’nin kurulmasına engel olmak için ordumuz Suriye topraklarına girdi. TSK, Fırat’ın Batısında ve Doğusunda PYD ve YPG teröristlerine karşı önemli başarılar elde etti. Türkiye Soçi Mütabakatı çerçevesinde, en son İdlib’de toplanan teröristleri zararsız hale getirmek amacı ile, daha fazla kan dökülmesini önlemek ve olabilecek yoğun göçü durdurmak için görev aldı. İsrail mutlu ve rahat, savaşın bitmesini istemiyor, Türkiye ile Suriye’nin, İran’ın ve Rusya’nın karşı karşıya gelmesini istiyor. Bu oyuna gelmemek lazım. İdlib olayı bu oyunun bir denemesi. Çözüm siyasi olmalı.Türkiye-Suriye-İran-Rusya anlaşarak, mülteciler güvenli bölgelere yerleştirilmeli. Rusya Suriye’nin arkasında duruyor. Suriye’de ABD, NATO ve Batı yanlısı bir bir rejim olursa, Rusya Suriye’deki üslerini koruyamaz. Gaz ve petrolle ilgili ticari ilişkiler içinde olduğu ülkelerle kurduğu dengeyi koruyamaz.
Türkiye İdlib’le ilgili olarak verdiği sözleri layıkıyle yerine getiremedi. Ruslar’ın 34 askerimizi şehit etmesinden hemen sonra sınırlarımız mültecilere açıldı. Suriye’ye karşı Bahar Kalkanı Operasyonu başlatıldı. Kısa zamanda Türk ordusu gücünü göstermiş oldu. ABD, petrolün, paranın peşinde. İran’ı, Suriye’yi ve Türkiye’yi zayıflatıp Büyük Kürdistan’ı kurmanın peşinde. Suriye’nin Kuzeyinde oluşturulacak özerk bir Kürt Devleti ve bu sayede açılacak olan bir enerji koridoru ile Ortadoğu petrollerinin denetimini eline geçirmenin peşinde. İran’ı, Suriye’yi, Irak’ı ve Türkiye’yi bölüp parçalayarak, Ortadoğu’da İsrail’in üstünlüğünü sağlamanın peşinde.
Suriye’de hava sahası Rusların kontrolünde. Rusya İranı, Esad’ı destekliyor. Esad sıkışınca Rusya ona destek verip kritik noktaları ele geçiriyor. ABD, Türkiye’ye hava desteği vermeyeceğini söylüyor. Rusysa, 34 askerimizin şehit edilmesinin baş sorumlusu. Rejim, muhaliflerine karşı iç savaş veriyor, gözlem noktalarının gerisine çekilmiyor. Bu durumda Türkiye’nin Suriye’de amaçlarına uygun olarak başarılı olma şansı sınırlı.
ABD, olmadığını gördü, Suriye’den çekildi. Rusya Suriye’den çekilmez, Suriye’ye davet edilmekle yıllarca beklediği fırsatı yakalamış oldu, sıcak denizlere inme şansını yakalamış oldu. İran Türkiye’ye karşı savaş hazırlığı yapıyor.İdlib savaşının seyri, sonucu Türkiye-İran savaşını başlatabilir. ABD’nin oyunlarından biri de bu. Bizim ordumuz, sınırımızın güvenliğini sağlamak ve Kuzey Suriye’de bir Kürt oluşumunu önlemek amacı ile Suriye’ye girmedi mi? Bence sınır güvenliğimizi sağlamak için, yarım kalmış harekat tamamlanmalı. Böylece Suriye’nin toprak bütünlüğüne hizmet edilmiş olur.
ABD’nin PKK kartına karşı, Türkiye’nin İdlib’de Sünni kartını göstermesi bana göre doğru olmadı. PKK terörizmi kadar İslam terörizmi de tehlikeli ve zararlıdır. Fetö’nün, Işid’ın ve türevlerinin neler yaptığını unutmadık. Türkiye’nin birinci derecede çıkarı, Fırat’ın doğusundaki Suriye toprakları üzerinde PYD/YPG Özerk Kürt Devleti’nin kurulmasına engel olmak ve AK Deniz’deki enerji kaynaklarından pay almaktır.
TSK, ÖSO ile birlikte; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları ile terör örgütü PKK’ya ve onun uzantısı PYD-YPG’ye karşı Suriye topraklarında sınır ötesi başarılı operasyonlar gerçekleştirdi. Ancak, TSK’nin İdlib’deki varlık nedeni farklı. TSK burada terör örgütü PYD-YPG’ye karşı bir operasyon için bulunmuyor. TSK, Suriye yönetimini devirmek için mücadele eden silahlı grupları desteklemek ve korumak için mi İdlib’de bulunuyor? TSK, Esad’ın kendisine muhalif olan halkına yaptığı zulmü önlemek için mi İdlib’de bulunuyor? TSK, savaş dolayısiyle İdlib’den Türkiye’ye olabilecek yoğun göç akışını önlemek için mi İdlib’de bulunuyor? TSK, İdlib’de güvenli bir bölge oluşturup, radikal unsurları burada kalıcı hale getirmek mi istiyor? Bütün bu soruların net bir cevabı yok.
Geçici koruma statüsü altında olan Suriye’li mülteciler üzerinden AB ile Türkiye arasında yapılan karşılıklı pazarlıkların ve bu insanların her iki taraf açısından da siyasal silah gibi kullanılmaları bana göre onur kırıcı olmuştur. Suriye’de yaşanan en son olayları, göçmen ve mülteci sorunları ile ilişkilendirerek sınır kapılarının mültecilere açılması da bir başka yanlıştı. Bu olay, göçmen sorununun çözümünü daha da zorlaştırabilir. Konu ile ilgili olarak, AB ülkeleri ile yeni sorunların yaşanması ihtimali vardır.
Suriye’de atşkesin sağlanması ve barış için alınacak önlemler konusunda Türkiye ve Rusya arasında Moskova mutabakatı yapıldı. Etrafında güvenli koridor oluşturulması ön görülen M4 karayolunun Kuzeyinde TSK, Güneyinde ise Rus askerleri denetimi sağlayacak, birlikte devriye gezecek. Suriye ordusu aldığı yerlerden geri çekilmeyecek. Gözlem noktalarımız rejimin kontrolü altında olmaya devam edecek. HTŞ’nin elinde bulunan Şam’ı Halep’e bağlayan yolların kontrolü Türkiye ve Rusya’nın gözetiminde açılacak. BMGK tarafından terörist olarak tanımlanan tüm gruplar ortadan kaldırılacak. Mültecilerin ve ülke içinde yerlerinden edilen kişilerin güvenli ve gönüllü olarak Suriye’deki asıl ikamet yerlerine dönmelerini kolaylaştıracak tedbirler alınacak. ABD, İsrail’in de isteği olarak son derece zayıf, topraklarını korumaktan aciz, çökmüş bir Suriye yönetimi istiyor. Rusya’nın da İran’la bir olup, Esad rejimini ayakta tutmak için her türlü desteği verdiği açık. Esad’ın devrilmesi bizim değil, İsrail’in ve ABD’nin işine yarar.
Çıkış yolları:
Yunan sınırına yığılmış olan mülteciler,AB ile yapılacak bir anlaşma ile geri çekilebilir. Yıkılan Suriye yeniden yapılabilir, oluşturulabilecek güvenli bölgelere mültecilerin yerleştirilmeleri sağlanabilir.İdlib’deki çeşitli etnik ve inanç gruplarına sahip teröristler, ait oldukları ülkelerine gönderilebilir. Güney sınırımızdaki Suriye toprakları üzerinde Özerk bir Kürt Devleti’nin kurulmasını önlemek için, İdlib’deki kuvvetlerimiz, yarım kalmış harekatı tamamlamak üzere Fıratın doğusuna kaydırılabilir. Bütün bunlar için; Rusya, İran, Irak ve Suriye ile işbirliği gereklidir.
Abdullah Köksal
Em. Eğitim Uzmanı
Eski İlköğretim Müfettişi

@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
CHP Adapazarı örgütü İlçe Binasında bayramlaştı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA