DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Psikolojik Danışman-Selma GÜLER
Psikolojik Danışman-Selma GÜLER
Giriş Tarihi : 15-03-2020 12:30
Güncelleme : 15-03-2020 12:49

Corona Virüsü Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Milli Eğitim Bakanlığı okullar için 1 hafta ara tatil, 1 hafta da uzaktan eğitim kararı aldı. Peki bu süreçte bizden daha hassas olan çocuklarımızın etkilenmemesi için neler yapılmalı?

Yetişkinler olarak öncelikle sakinliğimizi korumalıyız ki çocuklarımıza da sakince ifade edebiliriz. İletişim kurarken ve sordukları soruları geçiştirmemeli, cevap verirken özenli davranmalıyız. Onların anlayabileceği ve yaşına uygun cevaplar verirsek kaygı seviyelerini azaltmış oluruz.

 “Corona virüsü nedir anne?”

Virüsler minnacık parçalardır, o kadar küçüktürler ki biz onları göremeyiz. Bizim için görünmezdirler. Ama virüsler hasta olmamıza sebep olurlar. Normalde nezle olup okula bir iki gün gelmeyen arkadaşlarımız olmuştur. Normal nezlelerde virüsler burnumuza tutunur. Fakat Corona virüsü akciğerlerimize tutunur. Akciğerimiz de nefes almamızı sağlar. Corona virüsüne yakalananlar nefes almakta zorlanır ve öksürür, kendilerini çok hasta hissederler.

“Corona virüsüne yakalanırsak ne olur?”

İlginç bir şekilde çocukların ve gençlerin bu hastalığa karşı bedenleri güçlüdür. Ancak ne yazık ki dedeler ve ninelerimiz çok hastalanabilirler. Bu yüzden Korona Virüsünün yayılmasını önlemek bizim görevimizdir. Herkes yayılmasını önlemek için bu süreci evde geçirecek. (Ölüm kelimesi çocuklarda büyük bir kaygı uyandıracağından kesinlikle konuşmalarımız arasında geçmemelidir.)

 

Öncelikli olarak bu hassas durumda “önlem almak” ile “panik olmanın” birbirine karıştırılmaması gereklidir.

Çocuklarımızın böyle durumlarda bizlerden daha hassas olduklarını göz önünde bulundurarak bulundukları ortamda haberlerle ilgili konuşma konusuna dikkat edelim. Asılsız haberleri dikkate almayalım.

Nasıl önlemler almalıyız?

Yüzümüze ve başkalarının yüzüne sürekli dokunmayın.

Yemeklerinizi, kişisel eşyalarınızı ve havlunuzu kimseyle paylaşmayın.

Evin içerisindeysek yemeklerden önce ve sonra yıkamalıyız. El yıkarken 20’ye kadar saymak veya sevilen bir şarkıyı söylemek çocuklar için işe yarayabilir.

 El yıkama ve kolonya alışkanlığı ev içerisinde gerekli durumlarda kullanılmalıdır. Alınan önlemlerin aşırıya kaçılması durumunda ilerde takıntılar oluşabileceği unutulmamalıdır.

Bunların yanı sıra AVM, oyun parkları gibi kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Alınan oyuncakların paketli olmasına dikkat edelim. Kıyafet alırken denenmemesi ve alındıktan sonra yıkanıp giyilmesi bizi koruyacak diğer önlemler arasındadır.

UNUTMAYALIM Kİ…

Korku ve panik bağışıklık sistemini etkiler. Lütfen gerekli önlemleri alalım ama devamlı sosyal medya ve haberlerde vakit geçirerek sinir sistemimizi streste tutmayalım. Yaşadığımız panik hem sağlıklı düşünmemizi hem de bağışıklık sistemimizi etkileyecek. Nasıl ki çocuklarımızı korumak adına sınır koyuyoruz, kendimizi korumak adına da kendimize de sağlıklı sınır koymayı unutmayalım.

Psikolojik Danışman

Selma GÜLER

KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
CHP Adapazarı örgütü İlçe Binasında bayramlaştı
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu
RÖPORTAJLAR
Kılıçdaroğlu: Erdoğan bir daha seçilemeyecek
Kılıçdaroğlu: Erdoğan bir daha seçilemeyecek
ARŞİV ARAMA
http://www.superkizlar.net http://www.gaziantepfan.com http://kayseri.otelincele.net http://www.seoesc.com http://nilishe.com https://www.yenigaziantep.com http://www.gaziantepharitasi.com www.kizlarhakkinda.com