GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-04-2021 20:52   Güncelleme : 19-04-2021 20:59

YAŞASIN LAİK, DEMOKRATİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya Şube Başkanı Aslıhan Ateş; Sakarya'da geçtiğimiz gün, Gençlik ve Spor İl Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü ve İl Müftüsünün, kendini şeyh olarak tanıtan birini ziyarete gitmesi bizlere çok şey ifade ediyor.

YAŞASIN LAİK, DEMOKRATİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Sakarya'da geçtiğimiz gün, Gençlik ve Spor İl Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü ve İl Müftüsünün, kendini şeyh olarak tanıtan birini ziyarete gitmesi bizlere çok şey ifade ediyor.

Anlaşılan o ki; devleti temsil noktasında olanlar halen bulundukları konumun önemini idrak edememişler.

Anlaşılan o ki; devleti temsil edenler, halen sadece Türk Ulusuna karşı sorumlu olduklarını anlayamamışlar.

Türkiye Cumhuriyeti anayasası şöyle der; "Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir." 

Anayasamızda açıkça belirtilmiş olan bu maddeye rağmen, bir tarikat şeyhini ziyaret eden sözüm ona devlet temsilcileri anayasaya aykırı hareket etmiş olmuyor mu?

Bugüne kadar Atatürk ve Laik Cumhuriyet karşıtı hiç bir söylem ve tavıra tepki vermeyen iktidarın bugün bu ziyarete de tepkisiz kalması bizi şaşırtmıyor. Zira 2008 yılında AKP'nin, anayasa mahkemesi tarafından "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu" kararına varıldığını unutmadık.!

Yakın geçmişte, ülke idaresinin içine  tarikatların sokulmasının ne kadar acı sonuçlar doğurduğunu hep birlikte görmedik mi? 

Bu ziyareti gerçekleştiren yöneticiler, "şeyhin gönderdiği öğrencilerin maddi sorunlarını konuşmak için bir araya geldik." demişler. 

Bu sözde yöneticilerin, bir tarikat şeyhi ile nasıl bir ilişki içinde olduğunu ortaya çıkarmak için Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz.

Laik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmak bu ülkeye olan vicdan ve vefa borcudur. Özgür ve bağımsız aklı hakim kılmanın gereğidir.

Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı olanlar, iyi bilmeli ki tarihsel süreçte her zaman aydınlık karanlığı yenmiştir.

Yaşasın Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti.