GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-10-2020 15:10   Güncelleme : 05-10-2020 15:10

“Yaşamak İstiyorsan Depremden Korun”

Haluk Akbay 05.10.2010 Adapazarı Meclisinde Gündem Dışı Konuşma ...Adapazarı 17 Ağustos 1999 Depremini 7,4 Büyüklüğünde Hissetmiş, Marmara Depremini Yaşadı. 45 Saniye Sürmesine Rağmen 3.890 Kişi Hayatını Kaybetti 7.284 Kişi Yaralandı. Depremde 19.043 Konut Ve 4.068 İşyeri Hasara Uğrarken, 1.812 Konut Ve 1.675 İşyeri İse Hafif Hasara Uğramıştır. Depremde Hayatını Kaybedeneleri Rahmetle Anıyorum.

“Yaşamak İstiyorsan Depremden Korun”

          Sayın Başkan, Sayın Meclis Üyeleri, Kurumumuzun Değerli Çalışanları, Misafirlerimiz, Basınımızın Emekçileri Hepinizi Sevgi Ve Saygı İle Selamlıyoryum.

Adapazarı 17 Ağustos 1999 Depremini 7,4 Büyüklüğünde Hissetmiş, Marmara Depremini Yaşadı. 45 Saniye Sürmesine Rağmen 3.890 Kişi Hayatını Kaybetti 7.284 Kişi Yaralandı. Depremde 19.043 Konut Ve 4.068 İşyeri Hasara Uğrarken, 1.812 Konut Ve 1.675 İşyeri İse Hafif Hasara Uğramıştır. Depremde Hayatını Kaybedeneleri Rahmetle Anıyorum.

              1999 Depreminin Ekonomik Maliyetinin Devlet Planlama Teşkilatı 15-19 Milyar Dolar Olduğunu Hesaplıyor. 2001 Krizinede Sebep Olduğunu İleri Süren İktisatcılar Mevcuttur.

             Bu Dönemde Adapazarı Merkez Olarak (Erenler, Arifiye, Serdivan) Dahil Nüfus 340.825 Kişi İdi. Bugün Sadece Adapazarı Nüfusu 276.385 Kişidir.Sakarya İlimizin Nüfusu 756.168 Kişi Bugün İse 1.029.650 Kişidir. 1999 Da Dünyaya Gelenler Bugün 21 Yaşında Depremi Bilmiyorlar Sadece Adapazarı Merkez Olarak Nüfus Artışı % 61 Dir. Buda Depremi Yaşamayanların Çoğunlukta Olduğunu Görüyoruz.

              Uzmanların İfadesine Göre Sakarya’da 7 Bin Bina Deprem Güvenliğine Uygun Olmadığını, Güven Sağlamadığını İfade Ediyor. Daire Bazında Bakıldığında Da  20 Bin Daire Bulunduğu Bu Binaların Tamamının Elden Geçmesi Ve Depreme Hazır Hale Getirilmesi Gerektiğini Söylüyor.

              Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Dalı’nın Yaptığı Araştırmada 10 Kamu Binasının Depreme Dayanıklı Olmadıklarını Ortaya Çıkarmışlardır.

              Aynı Şekilde İimizdeki 17 Okulun Da Yıkımı Kararı Alınmıştır.

               Ülkemizdeki Bazı Profesörler Bir Binanın Deprem Olmasa Bile Yaşama Ömrünün 50 Yıl Olduğunu Söylüyor.

              Adapazarın’da 1967 Depreminden Sonra Yapılan Deprem Geçirmiş Bütün Yapı Stokları Tekrar İncelenmelidir.

               Bu Durumda “Deprem Öldürmez, Alınmayan Önlem İnsanları Öldürür.” Sözünü Unutmamamız Gerekir.

                  Hepimizi Derinden Üzen Elazığ Ve Malatya Depremleri Tekrar Bize Deprem Kuşağında Olduğumuzu Hatırlattı.

1999 Depreminden Tam 21 Yıl Geçti. Unutmayacağız,Unutturmayacağız Gibi Sözleri Gazete Manşetlerinde Gördük.

        Halk Olarak “Depremde Ölmek Kader Değildir Biz Depremde Ölmek İstemiyoruz” Binalarımızı Deprem Güvenli Hale Getirin Bizim Yerleşim Alanlarımızı Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüme Tabi Tutun Diyen Halk Bir Elin Parmaklarından Azdır.

 Yüksek Katlı Binaların Başta Sahipleri,Hissedarları Olmak Üzere El Vicdan Diye Bakmaları Lazım. Bu Arada Bir Kişi Daha Ölürse Ölmez Dedikleri, Vicdan Rahatsızlığı Duymaları Gerekir.

          Bu Durumda Deprem Kültürü Olmayan Toplumda Kent Depreme Nasıl Hazırlanır Başlı Başına Bir Sorundur.

          Ne Yapmak Lazım ??

          Kenti Oluşturan Birleşenleri Halk,Yönetim, Altyapı, Yapı Stoku, Çevre Ve Ekonomi Deprem Bilincinde Değilse Önce Bu Birleşenleri Bilgilendirmek Ve Bilinçlendirmek Gerekir Diye Düşünüyorum.

             Sadece Yapı Stokunu Düzelterek Bir Kenti Depreme Hazırlamak Mümkün Değildir. Olası Bir Depremde Ne Kadar Atık Çıkar Bunları Nerede Stoklanacağının Bilinmesi Gerekir.

             Adapazarı Belediyesi Olarak Sayın Başkanımız Gerekli Çalışmaları Yapıyor. Vatandaşı Memnun Edecek Bir Sistemin Geliştirilmesi İçin Gayret Sarf Ediliyor.Tabi Ki Bu Sadece Belediyenin Gayretleri İle Çözülecek Bir Konu Değildir. Bu Kente Yaşayan Tüm Birleşenlerin Ve Halkın Yüksek Bina Sahipleri Ve Hissedarların Bu İş İçin Gerekli Şartları Taşıyan Müteahhitlerin Gayretli Ve Olumlu Yaklaşımları Gerekmektedir.

                    Belediye Olarak Deprem İle Yaşama Kültürüne Dikkat Çekmemiz Gerekir Bunu İçin Bilbordlar Afişler Hazırlanıp Şehirde Dikkat Çekecek Yerlerde Kullanılması Gerekir. Düşünmeliyiz.

                      Sayın Meclis Üyelerimiz,

             Bu Kentte Yaşayanlar Olarak Hepimize Görev Düşüyor Bizlerde Öneriler İle Kentsel Dönüşüme Yardımcı Olmamız Diye Düşünüyorum. Önerilerim

             Adapazarı Geneli İçin Bir Kentsel Dönüşüm Ana Planı Hazırlanmalıdır. Bu Planda Tüm Mahallelerin Yeni İmarı Nüfus Yoğunlukları, Yeni Ulaşım Aksları Vb. Tüm Detaylar Planlanmalıdır. Tüm Dönüşüm Bu Plan Dahilinde Gerçekleşmelidir.

             Adapazarı İlçesi Günlük Yaşantısının Aktığı Doğu Çevre Yolu-Millet Bahçesi Aksı İle Patates Hali-Karaağaç Aksı Arasında Kalan Bölge Adapazarı’nın Merkezi Durumundadır.

               Kentsel Dönüşüm Şehir Merkezinden Başlanması Gerektiğine İnanıyorum Çünkü;

  1. Şehrin En Yoğun 2001 Yapı Denetim Kanunu Öncesi Ve Yaşlı Stok Buradadır.
  2. Gündüz Yaşanack Bir Depremde Günlük Hayatın Burada Akması Sebebiyle Hasar Ve Can Kaybı Yoğun Olacaktır.

     Meclisimizde Temsil Edilen Siyasi Partilerin Önereceği Konu Hakkında Yetkin Kişilerden Çalışma Gurubu Kurulmasını Öneririm.

 Bu Guruba İlgili Teknik Oda Ve Stk Lardan Katılımcı İlavesi İle Yararlı Olacaktır. Böylesi Bir Çalışma Gurubu En Geniş Katılımı Ve Kamuoyu Desteğini Sağlayacağını Düşünüyorum.

 

         Son Olarak “Yaşamak İstiyorsan Depremden Korun” Depremle Yaşamak Demek, Önlem Almak Demek.

         Beni Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederim.

         Sevgi Ve Saygılarımla.