YEREL
Giriş Tarihi : 19-12-2019 15:06

Vali Nayir Okul Ziyaretinde Tasarım ve Beceri Atölyelerinin Açılışını da Yaptı

Çarşamba günlerini okul ziyaretlerine ayıran Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Sapanca İlköğretim Okulunda incelemelerde bulunup Tasarım ve Beceri Atölyelerinin açılışını gerçekleştirdi.

Vali Nayir Okul Ziyaretinde Tasarım ve Beceri Atölyelerinin Açılışını da Yaptı

Arifiye Kaymakamı ve Sapanca Kaymakam Vekili Bekir Dınkırcı, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede’nin de eşlik ettiği ziyarette Okul Müdürü Orhan Öz’den bilgiler alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra Tasarım ve Beceri Atölyelerindeki derslere katıldı.

“9 Atölyedeki Etkinlikleri İzledi”

Okuldaki Drama ve Eleştirel Düşünce Atölyesi, Fen Atölyesi, Tabiat Bakımı Atölyesi, Akıl Oyunları Atölyesi, Yaşam ve Beceri Atölyesi, Salon Sporları Atölyesi, Minder Sporları Atölyesi, Ahşap ve Metal Atölyesi ile Z Kütüphaneyi gezerek öğrencilerin etkinliklerine de ortak olan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hacivat ve Karagöz oyununu da çok beğendiğini ifade etti.

“Hayata Hazır Fertler Yetiştiriyorlar”

Atölyelerin açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte kesen Vali Nayir, “Okulumuzda yeni açılan Tasarım ve Beceri Atölyelerinde çocuklarımıza güzel imkânlar hazırlandığını gördükçe, bizler de mutlu oluyoruz. Çocuklarımız daha neşeli bir şekilde birbirleriyle uyum içerisinde, hayatta ihtiyaç duyacakları becerileri burada geliştirmeye çalışıyorlar. Eğitim ve öğretimdeki yaklaşımımız çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde tasarlanıyor. Okullarımızı aynı zamanda atölyelerle donatarak çocuklarımızı hayata daha hazır fertler haline getirmeye çalışıyoruz. Buralarda öğretmenlerimizin daha istekli olduklarını, çocuklarımızın da dersleri ilgi duyarak bu atölyelerden en iyi şekilde istifade etmeye çalıştıklarını görüyoruz” dedi.

“Öğrenmenin Daha Zevkli Yönlerini Keşfetmişler”

Kendilerine sağlanan bu imkanların kıymetini bilmeleri yönünde öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Öğretmenler Odasında öğretmenlerle tanışma toplantısında bir araya geldi.

Çarşamba günlerini okul ziyaretlerine ayırdığını belirtip ziyaretlerin amacına dair kısa bir değerlendirmede bulunan Vali Nayir, “Arkadaşlarımız bu okulumuzda daha önce 3 tane olan Tasarım ve Beceri Atölyelerine 6 tane daha ilave edilip sayının 9’a çıkarıldığını belirttiler. Bu hafta burayı ziyaret ederek öğrencilerimizin neler yaptığına şahit olmak istedik. Atölyedeki etkinlikleri ve ortamı gördüğümüzde bizler de mutlu olduk. Burada gerçekten çok güzel şeyler başarılmış, çocuklarımız klasik usullerin dışına çıkarak öğrenmenin daha kısa yollarını, daha zevkli yollarını öğreniyorlar. İlimize ve ilçemize bu imkânı sağlayan, destek olan kuruluşlarımızı, Belediyelerimizi, Kaymakamlığımızı, okul idaremizi, atölyelerin oluşmasında katkısı olan herkesi tebrik etmek istiyorum, onlara teşekkür etmek istiyorum.

“Bilginin Yanında Beceri de Kazanmalılar”

Eğitim alanında becerilerin bilgiden daha geri planda kaldığına dair bir kanaat oluşunca Milli Eğitim Bakanlığımız böylesi Tasarım ve Beceri Atölyelerini öncelikli çalışmalar içerisine aldı. Çocuklarımızın bilgili olmalarının yanında, beceri de kazanmaları adına bu tür aktivitelerin yer aldığı atölyeler açılmaya başlandı. Sınava girdiğinde soruları güzel bir şekilde çözen çocuklarımızın, elinin çekiç tutması gibi, tornavidayı tanıması gibi hayatın içerisinde var olan her konuda beceri kazanması da gerekiyor. Bizler yalnızca derslerdeki konuları iyi bilen çocuklar değil, aynı zamanda hayatta problem çözebilen, önüne çıkan konularda becerisini gösterebilecek çocuklar yetişmesini istiyoruz, üretime katkı sağlayacak çocuklar yetiştirmek istiyoruz, dolayısıyla okullarımızı da bu altyapıya kavuşturup olabildiğince becerikli çocuklar olmaları için gayret gösteriyoruz. İl genelini kıyasladığımızda gelinen noktayı beğendiğimi söyleyebilirim” dedi.

“Her Çocuk Sizlere Birer Emanettir”

Ziyaret ettikleri her okulda sınıf gezileri sonrası öğretmenlerle bir araya gelip tanışma fırsatı bulduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İlimizde toplamda 12 binin üzerinde öğretmenimiz var, 200 bin civarında da öğrencimiz bulunuyor. Burada tanışma fırsatı bulduğumuz 41 öğretmenimizi 12 bin eğitimcimizin temsilcisi olarak görüyoruz, sizlerle aynı ortamı paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Anne ve babaların en kıymetli varlığı ve göz aydınlığı olan, kabul olmuş duaları olarak gördükleri çocukları sizlere emanet ediliyor. Bu çocukları hayata hazırlamada, güzel duyguları aşılayarak kötü olanlardan uzak tutma anlamında çok kıymetli ve kutsal bir görev ifa ediyorsunuz. Sizlerin de başka bir okulda gözbebeğiniz olan çocuklarınız olduğunu düşünürsek, onların öğretmenlerinden beklentileriniz ne ise, yapmanız gereken de zaten o kadardır diyebiliriz.

“Eğitim Mutlaka Olması Gerekendir”

İl olarak, Valilik olarak, Kaymakamlıklar olarak eğitimdeki başarı çıtamızı yükseltme arzusu ve hedefindeyiz, buna da çok ihtiyacımız var. Eğitim meselesi ‘Bu olsa iyi olur’ değil, ‘Mutlaka olması gerekli’ dediğimiz konulardandır. Bizler güçlü olmamız ve güçlü kalmamız gereken zor bir coğrafyada bulunuyoruz. Ayakta kalmanın en temel yolu da, iyi yetişmiş güçlü fertlerden oluşan bir toplumu oluşturmamızdan geçiyor. Bunu başaramazsak bize bu coğrafyada hayat hakkı tanımazlar. Tarih boyunca defalarca bunun denemesi yapılmıştır. Kurtuluş Savaşı bizim burada olmamızı istemeyenlere karşı yapılmış bir savaştır, en son 15 Temmuz Kalkışması yine bize buraları çok görenlerin, bizi buradan söküp atmak için, milletimizin huzurunu kaçırmak için yaptıkları bir harekettir. Bunun için bağımsızlığımızı çok iyi yetişmiş insan gücümüzle koruyabileceğimizi iyi bilip, bu anlamda eksiklik oluşmaması adına çaba göstermeliyiz.

“Modern Zaman Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz”

Mecbur olduğumuz, muhtaç olduğumuz önemli hususlardan birisi de elbette eğitimdeki başarı kalitemizi yükseltmektir. Eğitimde başarılı olmak için her türlü konuda ilerlemeler sağladığımızı hepimiz görüyoruz. Binalarımız eskiye nazaran daha düzgün, eğitim araç-gereçleri daha kaliteli, etkileşimli tahtalarımızdan atölyelerimize kadar birçok konuda daha iyi şartlara sahibiz. Ancak sunulan bu güzel imkânlarla birlikte çocuklarımızın başarılarına gölge edecek hususları da iyi analiz etmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın başarısına olumsuz tesir edebilecek ve modern zaman hastalıkları olarak gördüğümüz bilgisayar ve internet bağımlılığına çok dikkat etmemiz lazım. Çocuklarımızı biraz daha dersin içerisine, hayatın içerisine çekme konusunda öğretmenlerimize düşen önemli görevler bulunuyor. Elbette eğitim yalnızca öğretmenlerin görevi değildir, bunun paydaşlarının da üstlenmeleri gereken hususlar vardır. Bu konuda aile de işin içine girip mutlaka eğitimin bir parçası olduğunu bilmelidir. Yine eğitim alanında okul idaresine, öğretmene düşen görevlerin yanı sıra, topluma da düşen görev var, basına da, medyaya da düşen görevler vardır. Paydaşların birlikte hareket etmesi ve aynı hedefe yönlenmesiyle başarıyı elde edebiliriz. Ancak bu sıradan bir başarı olarak düşünülmemeli, mutlaka arzulanması, hedeflenmesi gereken, muhtaç olduğumuz, mecbur olduğumuz bir başarı olarak ele alınmalıdır.

“Her Ziyaretten Ayrı Bir Mutluluk Duyuyorum”

Bu kadar önemli bir mevkide istihdam edilen öğretmenlerimiz, elbette ki kıymetli bir görev yapıyorlar. Bizler olabildiğince sizleri desteklemeye çalışıyoruz, şevkinizi artırmaya çalışıyoruz, heyecanınızı artırmaya çalışıyoruz, bir taraftan da bu ziyaretlerle sizlerden aynı şevki almak istiyoruz, sizlerin başarısıyla, okullarımızın başarısı ile mutlu olduğumuzu ifade etmeye çalışıyoruz. Her hafta yapmış olduğumuz bu ziyaretlerde şahsen büyük bir mutluluk duyuyorum, umarım sizler de aynı duyguları yaşıyorsunuzdur.

“Farklı Tecrübeler Zenginliktir”

Öğretmenler Odası dediğimiz bu önemli ve bir o kadar da etkili alandan herkesin en iyi şekilde istifade etmesi gerektiğini düşünüyorum. Buralar çok farklı tecrübeleri, çok farklı coğrafyaları bir araya getiren mekânlardır. 34 yıllık tecrübeye sahip eğitimcimiz ile yeni göreve başlayan enerji dolu bir öğretmenin yan yana gelip paylaşımlarda bulunması ve aynı havayı soluyup aynı çocuklara eğitim vermesinin elbette ki hem kendilerine hem de çevrelerine olumlu tesirleri olmalıdır. Farklı coğrafyaların ve farklı tecrübelerin faydalı olan yanlarını bu odaya yansıtmak gerekiyor.

Gönlümüz İlimizde bulunan 800 civarındaki eğitim kurumumuzun tamamına gitmeyi arzu ediyor, ancak bu mümkün olmadığı için bazılarını Kaymakamlarımız geziyor, bir kısmını da İl Milli Eğitim Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize havale ediyoruz, onlar da bizim adımıza ziyaretlerde bulunuyorlar” dedi.

Tanışma Toplantısında öğretmenlerin talep ve görüşlerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, hepsine görevlerinde başarılar dilediğini sözlerine ekledi.