EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-04-2021 19:39   Güncelleme : 27-04-2021 19:39

Uzaktan banka hesabı açma uygulaması 1 Mayıs’ta başlıyor

Türkiye Bankalar Birliği, uzaktan banka hesap açılışı hakkında bilgilendirme yaptı.

Uzaktan banka hesabı açma uygulaması 1 Mayıs’ta başlıyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik”’in 1 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlandığını ve söz konusu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak, mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebileceğini hatırlattı.

Açıklamada, düzenlemenin, 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtilerek, uzaktan banka müşterisi olmak veya hesap açtırmak isteyen kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla TBB tarafından hazırlanan çalışmaya “www.tbb.org.tr” adresli internet sitesinden ulaşılabileceği bildirildi.

TBB’nin hazırladığı çalışmada, uzaktan hesap açmak isteyen müşterilere şu bilgiler verildi:

 “Uzaktan kimlik tespiti sürecinde, görüntülü görüşme başlamadan önce hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulaması veya banka internet sitesi üzerinden elektronik ortamda doldurulan bir form ile başvuruda bulunmalısınız. 

-Uzaktan kimlik tespiti için mutlaka yeni T.C. Kimlik Kartı'na ve akıllı telefona sahip olmalısınız. 

-Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler okunabilir olmalıdır. Hasar görmüş bir kimlik kartı ile işlem yapılamaz. 

-Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını lütfen akıllı cep telefonunuza indirin veya banka internet sitesine adresine girin. 

-Mobil uygulamayı indireceğiniz platformun güvenliğini veya giriş yapacağınız bankanın internet sitesi adresinin doğruluğunu lütfen kontrol edin.

-Bilgilerinizin doğrulaması banka tarafından gerçekleştirildikten sonra uzaktan kimlik tespiti işlemini gerçekleştirmek için banka temsilcisi ile irtibata geçeceksiniz. Bu nedenle bankanın uygulamasını kullanmaya başlamadan önce lütfen sakin ve aydınlık bir ortama geçin.

-Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi yüz tanımayı engelleyici unsurları lütfen kullanmayın.

-İşleminizi bilgisayarla yapacak dahi olsanız, mobil telefonunuzu lütfen yanınızda bulundurun. Telefonun ön ve arka kameralarının çalıştığını ve internet bağlantınızı lütfen kontrol edin. Görüşme süresince kameranız açık olmalıdır.

-Bankanız tarafından, mobil telefonlardaki NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğini kullanmanız istenebilir. Bu nedenle telefonunuzda NFC özelliğinin hangi menü altında olduğunu ve nasıl açılacağını mutlaka önceden öğrenin. 

-Doğrulama işlemi için hesap açmak istediğiniz banka başka bir bankadaki hesabınızdan, para transferi yapmanızı talep edebilir. 

-Bu işlemler esnasında başvuru formuna girdiğiniz bilgilerin güncel ve eksiksiz olduğundan emin olun. Size yöneltilen sorulara lütfen eksiksiz ve net cevaplar verin.

-Görüntü ve ses kalitesinin, şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkân vermeyecek şekilde yeterli seviyede olduğundan emin olun.

-Görüşme boyunca işlemler sadece sizinle gerçekleştirilecektir. Bu nedenle hesap ve işlem güvenliğiniz için üçüncü bir kişiden yardım/destek almayın.”

 

Kumru Tulgar- ajansbizim