GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-01-2020 17:59   Güncelleme : 08-01-2020 14:56

"Uyum Biz Bize Sohbetler" etkinliği Sakarya'da gerçekleştirildi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen 'Uyum Biz Bize Sohbetler' etkinliği Sakarya'da gerçekleştirildi.Sakarya'da gerçekleştirildi.

Best Western Piremium Otel ( Eski Elmas Otel)'de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ortaklığında ilimiz Valisi Sayın Ahmet Hamdi NAYİR,  yabancı ve yerel toplumun kaynaşmasını amaçlayan ve yerel yabancı kanaat önderlerinin katılımıyla birlikte Uyum Biz Bize Sohbetler Programı gercekleştilirdi.

“Büyüksün Türkiye Videosu İzlettirildi”
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Göç İdaresi tarafından hazırlanan “Büyüksün Türkiye’ isimli bir tanıtım videosu izletildi.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sakarya İl Göç İdaresi Müdürü Hülya Korkut dünyanın günümüzde yaşanan göçlerin tarih boyunca meydana gelenlere nazaran en yıkıcı olduğu dönemini yaşadığına dikkat çekerek, ülkemizin ve aziz milletimizin bu konuya duyarsız kalmadığını, teşkilatlarının da bu konuda üzerine düşeni yapmak için büyük gayret sarf ettiğini, birlikte biz olacağız parolasıyla yola çıktıkları bu etkinliği göç ve uyum konularında bir farkındalık oluşturmak için düzenlediklerini ifade etti.

 


“Sakarya Anadolu Hoşgörüsüne Sahip”
Anadolu hoşgörüsüne sahip çıkarak büyük bir göç hareketi yaşayan Sakarya’nın muhacirlere vatan olduğunu, kadim bir toprak olduğunu ve sıcak bir yuva olduğunu ifade eden Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Nayir’in şahsında tüm Sakaryalılara misafirperverlikleri için teşekkür ettiklerini, kuşaklar ötesine gittiğimizde hepimizin aslında mutlaka bir göçe maruz kaldığını, bu konuda önemli bir görev üstlenen teşkilatlarının, devletimizin tüm kurum ve kuruluşları ile aziz milletimizin desteğini yanlarında hissetmekten memnuniyet duyduklarını, tüm dünya ülkelerinin düzenli göç ile ilgili çalışmalarını yakından takip ederek göç konusunu bir sorun ya da kriz alanı olarak değerlendirmediklerini, onu fırsat alanına dönüştürmeye çalıştıklarını ifade ederek, Genel Müdürlüğün faaliyet ve projelerinden bahsetti.

 


“İnsanların Umudu Olan Bir Coğrafyadayız”
İnsanlık adına, ülkemiz adına, ilimiz adına önemli olarak değerlendirilen böylesi bir toplantının ilimizde düzenlenmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek konuşmasına başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, Şehitlerimizin kanlarıyla edindiğimiz bu yurt, bu vatan ve günü geldiğinde yine vatan için, bayrak için, namus için, mukaddesat için şehit vermekten çekinmediğimiz bu coğrafya, dünyadaki her mazluma bir umut olmuştur. Bin yıl öncesinde de aynı özelliği barındıran ve bugün de artarak bir umut olmaya devam eden bir coğrafyada yaşıyoruz. İnsanlar bulundukları bölgelerde sıkıntı yaşadıklarında, en güvenli liman olarak Anadolu’yu bilip buralara gelmişler ve yaşamaya başlamışlar. Bizler Anadolu’nun bu vasıflarından dolayı övünç duyuyoruz, bu aslında bizim en büyük gururumuzdur.


“Adalet ve Merhamet Medeniyetine Sahibiz”
İnsan kendi acısını duyuyorsa bu canlı olduğunu gösterir, ancak başkalarının acısını da duymaya başlarsa o zaman insan olduğunu ortaya koyar. İşte bu coğrafya bunun örnekleriyle doludur. Biz yalnızca kendi acımızı değil, dünyanın en uzak köşesindeki insanların yaşadıkları acıyı bile hisseden bir geçmişe, bir kültüre sahibiz. Biz bu topraklardaki bin yıllık medeniyetimizi iki kelime ile ifade edebiliriz. Bunlardan ilki Adalet Medeniyeti, diğeri de Merhamet Medeniyetidir. Gittiğimiz her coğrafyaya adalet götürmüşüz, gittiğimiz her coğrafyada yine merhametin temsilcileri olmuşuz. Tek kelimeyle bu merhamete dayalı oluşumları, uygulamaları gerçekleştirmek için büyük uğraş veren Bakanlığımız bünyesindeki Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde görev yapan arkadaşlarımızın gayretiyle bugünlere kadar geldik ve bu medeniyeti geçmişten geleceğe taşımaya devam edeceğimize olan inancımız da tamdır.


“İlimizde Medeniyetimizin En Güzel Örnekleri Yaşatılıyor”
Bizler yaşadığımız şehir Sakarya’da bu medeniyetin en güzel örneklerine şahit oluyoruz. Değişik coğrafyalardan, değişik kültürlerden, Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Kırım’dan Haleb’e kadar çok değişik coğrafyalardan bir araya gelmiş insanların huzur ikliminde yaşadığı bir Sakarya’dan bahsediyoruz. Yalnızca üniversitemizde 107 değişik ülkeden gelen misafir öğrencimiz bulunurken, ilimizde 37 bin civarında çok değişik yerlerden bize misafir olan, kucak açtığımız insanlarımız var. Bize yakışan, insanlığımıza yakışan, tarihimize, inancımıza, kültürümüze, medeniyetimize yakışan da, onları bu topraklarda en iyi şekilde ağırlamak olmalı, onlara ev sahipliğinin en güzelini göstermek olmalıdır.


“Biz Bunu Birlikte Başarırız”
Uyum karşılıklı anlayış demektir, uyumsuzluk birbirini anlamamak demektir. Uyum asayiş demektir, güvenlik demektir. Hereksin birbirini anlayışıyla karşıladığı, asayişin düzgün olduğu bir yapıya sahibiz ve insanımızın da bunu hakkıyla başarabildiğine inanıyoruz. Ancak bu görev yalnızca Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüze ve İl Göç Müdürlüğümüze ait bir görev değildir. Emniyet ve asayişten sorumlu birimlerimiz başta olmak üzere, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının da bu konuda bir görev paylaşımları vardır, olmalıdır. Yine yerel yönetimlerimiz üzerine düşen her şeyi yerine getirmek için uğraş veriyor,  en güzel ev sahipliğini yapmaya gayret gösteren üniversitemizin de önemli çalışmaları bulunuyor. Sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız da ev sahipliğinin en güzelini yapmaya devam ediyorlar. Bu konuda Sakarya’mızın Türkiye’ye en güzel örneği verecek kapasiteye olduğunu düşünüyoruz. Sizlere olan güvenimizle ‘Biz bunu birlikte başarırız’ diyebiliyorum ve geleceğe en güzel notu düşüp ‘Güzel örneklerden birisi de güzel insanların şehri Sakarya’da yaşanmıştır’ denmemesi için hiçbir sebep olmadığı kanaatindeyim.


Bizleri bir araya getiren, gönüllerimizi bir araya getiren, emeklerimizi bir araya getiren, dualarımızı bir araya getiren bu toplantılar, bu etkinlikler hem Sakaryalılar için hem de Sakarya’da yaşayanlar için çok büyük önem arz etmektedir. Bu konuda elde edilecek başarıyı herkesle birlikte paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade ederken, programda emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.


“Mehter Takımı ve Dans Gösterisi Sunuldu”
Konuşmaların ardından Adapazarı Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesi Mehter Takımı ve Eser İlkokulu öğrencilerinin Anadolu Ateşi Dans Gösterileri büyük bir beğeniyle izlenirken Türk ve Yabancı Çocuklardan Oluşan Müzik Korosu da katılımcılardan tam not aldı.


“Konuşmacılara İlgi Yoğundu”
‘Birlikte Yaşam Kültürü’ konusunda Türk Akademisyen Doç. Dr. Yasin Şehitoğlu ve Suriyeli Akademisyen Maissa Sayed, Sivil Toplum Kuruluşları ve Belediyelerin Sosyal Uyumdaki Rolü konusunda Göçmen Hakları ve Sosyal Uyum Derneği Başkanı Cenk Sarıgöl, Sosyal Uyumda Yerel Çalışmalar konusunda Mülteci Destek Merkezi (MÜDEM) Müdürü Necmettin Yemiş katılımcılara bilgiler verdiler.


Göç hikâyeleri ile göçmenlerin başarı hikâyelerinin anlatıldığı Biz Bize Sohbetler bölümünde Sosyal Uyum Alanındaki Mevcut Yerel Çalışmalar ve Sosyal Uyum Alanında Yaşanan Güçlükler, Tavsiyeler, Öneriler ve Talepler de değerlendirilirken,  etkinlikte soru-cevap kısmı da yer aldı.

Sakarya valisi Ahmet Hamdi Yanır; Gittiğimiz her yerde merhameti oluşturmuşuz. Balkanlardan Kafkaslara çok kültürleri barındırıyoruz..  Uyum karşılıklı anlayış demektir. Görev sadece göç idaresinin görevi değildir. Emniyet güçlerinin  belediyelerimizin muhtarlarımızın görevidir. Bizler, en uzak coğrafyadaki acıyı hisseden insanlarız dedi. AŞKIN OKTAY

Eser ilkokulu anadolu ateşi gösterisi yaptı.