GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2021 21:14   Güncelleme : 27-06-2021 21:14

Tüm Emekliler Sendikası Basın Açıklaması

Tüm Emekliler Sendikası Şübe Başkanı Günay Şentürk, Türkiye genelinde yapılacak eş zamanlı basın açıklamamız.

Tüm Emekliler Sendikası Basın Açıklaması

Türkiye genelinde yapılacak eş zamanlı basın açıklamamız.

Hem yerel,hem küresel hem de ulusal siyasetin açmazları,küresel iklim krizi,ekolojik sorunlar,derin demokratikleşme sorunları ve ekonomik kriz karşısında çözüm üretemeyen iktidar , olanca gayretini gündemi değiştirmek ,sorunlar yokmuş gibi olumsuz tavırlar içerisindedir.. Oysaki sorunlar çok ve derin de ..Katmerleşerek büyüyen ülke sorunları yanında elbette ki emekçilerin ve 13.5 milyon emeklinin sorunları da büyümekte ve acil çözüm beklemektedir

Ülkemizde günlerdir konuşulan konular insanın içini acıtıyor;mafya,çete yolsuzluk hırsızlık başkalarının mallarına çökme ,kara para aklama,onların bazı siyasiler ,brokratlar veya gazetecilerle ilişkileri, günlerdir gazete ve televizyonlarda konuşulmaktadır. Gerçek sorunların üzerine kara perde indirilmiş durumda. Tüm bu olan bitenlere rağmen iktidar ve yandaşlarının sesi soluğu çıkmıyor,üç maymunu oynamaya çalışıyorlar.

  1. Emekli Sen ,ülkemizdeki bu gerçeği yansıtmayan ortamdan bir an önce kurtulması , gerçek gündeme dönülmesi , emekçiden ve emekliden yana çözüm odaklı projelerin gündeme getirilmesini beklemektedir.

Biz iktidardan sorunları çözün diye beklerken ,onlar sendikalarımızı kapatmayla meşguller. Emekli sendikalarını kapatmanın demokratik hiçbir tutarlığı olmadığını ,sendika kurmanın uluslar arası yasalarla insanlara verildiği ortadayken ,onu kapatmak hukuksuzluktur, örgütlenme özgürlüğünün gaspsıdır. Demokrasinin kırıntılarına bile tahammülsüzlüktür. Sendika hakkımızı istiyoruz.

  1. ayı Emekliler ve Kamu çalışanlarının 2021 yılı 2. Dönem maaş artışlarının yapılacağı dönemdir. Belliki inandırıcılığı kalmayan TUİK gerçeği yansıtmayan bir enflasyon oranı belirleyecek maaş artışları da ona göre yapılacak .TÜİK verilerine göre maaş artışlarını kabul etmiyoruz ,kimse TUİK’in bu katakulle hesabına inanmıyor. Pazar yerleri hayatın kendisidir. Piyasa en az %50 zamlanırken emekliye ve emekçiye TUİK kırıntısı kadar maaş zammı iktidarın emekçi ve emekliden yana olmadığının açık göstergesidir. İktidar,Doğal gaza,elektiriğe,tedevi giderlerine ve bilumum tüketim mallarına yaptığı artışları dikkate alarak Emeklilerin maaşlarında artışlar yapmalıdır. Pandemi bahanesiyle oluşturulan ekonomik krizin faturası emeklilere ödettirilmektedir. Ülke ekonomisi %5 büyüdü diyorlar bizim eknomik gücümüz küçülüyor,Enflasyon düştü diyorlar bizim satın alma gücümüzde düşüyor. Artık yeter, bu oyunu oynamak istemiyoruz.Yolsuzluğa ve yoksulluğa hayır diyoruz .13.5 milyon emeklinin sesinin Ankaradan duyulmasını istiyoruz.

Ekonomik sıkıntılarımız yanında ,Pandemi döneminde yaşadıklarımız sosyal ve psikojik sıkıntılarımız katmerleşerek daha da yoğunlaştı. Kronik hastalıklarımızın artmasına rağmen hastanelerde n randevu sırası alamıyoruz,tedavi olamıyoruz bu durum, Emekli ve yaşlı insanların hayati riskini artırmaktadır.Belediyelerin halen daha emeklilerle ilgili görev ve sorumluluklarını yerine getirmedikleri dikkat çekicidir. Bu tavır kabul edilemez. Çünkü insani değildir.

Biz emekliler,Bu ülkenin her karış toprağında alın teri olan bilgeleri olarak diyoruz ki, Daha çok demokrasi,daha çok özgürlük,barış ,insan hakları, emeğe saygı ve huzur olsun

Biz çocuklarımız için, elbette çocuklarımızda çocukları için demokratik mücadeleye devam edeceğiz.Yılmadan,Yorulmadan,Yalvarmadan..

Bütün emeklileri ve emekli dostlarını demokratik yollardan haklarını savunmaya ve sendikamız Tüm Emekliler Sendikasında örgütlenmeye çağırıyoruz. 28 HAZİRAN 2021-

 

Günay Şentürk

Tüm Emekliler Sendikası /SAKARYA