GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2020 09:28   Güncelleme : 06-01-2020 09:48

Sözcü'den AA'nın hukuksuz kararına tepki

Anadolu Ajansı'nın Sözcü gazetesinin aboneliğini tek taraflı olarak sonlandırmasına karşı gazete, Cumhurbaşkanı ve bakanların açıklamalarını okurlarına ulaştırmayacağını açıkladı.

Sözcü'den AA'nın hukuksuz kararına tepki

Atatürk’ün 100 yıl önce kurduğu Anadolu Ajansı (AA) Sözcü gazetesinin aboneliğini tek taraflı olarak sonlandırdı.

Anadolu Ajansı, bu tavrıyla Sözcü okurlarının habere ulaşım hakkını engellemiş oldu.

Anadolu Ajansı (AA), Sözcü Davası'nın 27 Aralık'taki duruşmasını Türkiye'ye ve dünyaya farklı haberle duyurdu. Türk basınına geçilen haberde yorum yapılmazken, dünyaya servis edilen İngilizce haberde, davada “olmayan tanıklar” ve “olmayan ifadeler” kullanıldı. Sözcü, bu yalanı ortaya çıkardı ve aleyhine yayın yapan AA'ya cevap verdi. AA, bunun üzerine İngilizce haberinde yer alan “kimliği belli olmayan/tanımlanamayan” anlamına gelen “unidentified” ifadesini çıkardı.

Sözcü’nün haberine göre, abonelik süresince AA'ya olan tüm mali yükümlülükler eksiksiz olarak yerine getirildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Sözcü, akreditasyon uygulaması nedeniyle başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere devletin kurumlarının büyük bölümünün toplantı, açıklama gibi etkinliklerini izleyememektedir. Bugüne kadar bu etkinlikleri çoğunlukla AA'nın servis ettiği haberlerle okurlarına duyurmuştur. AA'nın tek taraflı hukuksuz abonelik iptali, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bakanlar ve iktidar yetkililerinin yapacağı açıklamaların Sözcü okurlarına erişimini de engelleyecektir.”