GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2021 20:54   Güncelleme : 15-03-2021 20:54

Siyah Baret Eylemi

Geçtiğimiz yaz meydana gelen havai fişek patlaması sonucu tutuklanan iş güvenliği uzmanıyla ilgili İSG-SEN ( İş sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası) Adapazarı’ında“siyah baret” eylemi yaptı.

Siyah Baret Eylemi

Temmuz 2020 yılında Hendek’te Çoşkunlar Havai Fişek fabrikasında patlamalar meydana gelmiş ve bu olay sonunda 7 kişi hayatını kaybetmiş 127 kişi yaralanmıştı. Bugün 2. Duruşması görünen davayla ilgili Temmuz ayından beri tutuklu bulunan iş güvenliği uzmanı Aslı B.’nin meslektaşları siyah baret eylemi gerçekleştirdi.

TEDBİR VE TAVSİYELERİN YERİNE GETİRİLMESİNDEN İŞVEREN SORUMLUDUR.

6331 sayılı iş sağılığı ve güvenliği kanunu örnek veren İSG-SEN Genel Başkanı İrfan Sayar; “İşverene, iş sağlığı güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinden göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları tedbir, tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir.

Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur. Evrensel hukuk anlayışında yetersiz sorumluluk olmayacağına göre bu durumda alınmayan önemler nedeniyle meydana gelen bir iş kazasında İş Güvenliği Uzmanı sanık değil, şüpheli değil, tanık konumunda olmalıdır.

İşi durdurma yetkisi olmayan, işveren vekili sayılmayan, kısmı amiri ya da şef olmayan sadece kısmi zamanlı olarak fabrikaya hizmet veren iş güvenliği uzmanını suçlayamazsınız.

İş güvenliği uzmanı işini düzgün yapmamış olsa dahi bundan dolayı yasalarımıza göre ancak işverene karşı sorumludur. Bir iş kazası olduğu zaman sorumlulukları artmaz, iş kazası olmayan normal günlerde de iş güvenliği uzmanı yapmadığı işlerde dolayı yine işverene karşı sorumludur. Bunu bize yasalarımız söylüyor özel bir muamele istemiyoruz yasalara uyun yeter” dedi.

“HAPSE GİRMEK İÇİN OKUL OKUMADIK”

Kazada hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Sayar; “İş kazalarının sebebi iş güvenliği uzmanı değildir. Aksine iş kazalarını azaltacak yagane personel iş sağlığı güvenliği uzmanlarıdır. Vergi borcunuzdan dolayı muhasebecinizi suçluyor musunuz? Öyleyse iş kazası olduğunda iş güvenliği uzmanını da suçlanamaz. Şunu herkes bilmeli ki bu insanlar iş güvenliği uzmanın görevini iyi yada kötü yapması sonucu ölmedi. İşverenin İş güveni uzmanın tarafından söylenen ve yasaların emrettiği tedbirleri almadığından dolayı hayatını kaybetti. İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası olarak diyoruz ki bizler hapse girmek için okul okumadık, tutuklanmak için sertifikalar almadık, yargılanmak için mesleğimize yatırım yapmadık. “bu kadar riskli” boyutuna getirilen bu meslek mensuplarını artık rahat bırakın Aslı meslektaşımız hemen serbest bırakılmalıdır dedi.