SİYASET
Giriş Tarihi : 09-07-2020 19:09   Güncelleme : 09-07-2020 19:09

Özkoç patlamayla ilgili araştırma önergesi verdi

Özkoç patlamayla ilgili araştırma önerisini verdi CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'ndaki patlamanın tüm yönleriyle aydınlatılması ve benzer faciaların önüne geçilebilmesi için Meclis Araştırması açacağını talep etti.

Özkoç patlamayla ilgili araştırma önergesi verdi

AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Özkoç, araştırma önergesinde, “Büyük ağırlıklar için Havai Fişek Fabrikası, 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlamada 7 işçinin yaşamını yitirdiğini, 126 işçinin yaralandığını belirterek,“ Böyle ağır ve acı verici bir tablo ne yazık ki, söz konusu havai fişek üretimi için ilk kez oldu gelmediğiniz. Bulunabilir fabrikalarında 13 yıl içinde ölüm ve yaralanmaya yol açar 7 büyük patlama yaşanmıştır. Yeni fabrikalar için gerekli şirket sahiplerine caydırıcı herhangi bir yaptırım uygulanmadığı ve fabrikada gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri alınmadan yeni ifadeler yer verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi heyeti olarak patlama bölgesinde işçiler, işçi aileleri ve bölge halkıyla görüşmeler gerçekleştirdiklerini, yetkililerin bilgi edindiklerini belirten Özkoç, ön görüşeye göre, tesisin mevzuata aykırılıklarında bulunduğunu belirtti.


Özkoç, “Fabrikada, patlayıcı maddelerle ilgili usul ve esaslarla ilişkili tüzükte yer alan binalar arası güvenlik mesafelerine uyulmamış, beton duvar çekilmemiştir. Havalandırma ve soğutma önlemlerini alınmadığı, sadece pencere etkinliğinde çıplak gözle bile anlaşılabilmektedir.

“BÖYLE BİR PATLAMA İŞ KAZASI DEĞİL, CİNAYETİDİR”
Binaların yangından korunmasına ilişkin yönetmelik şart; binalarda duvarların yanmaz veya 120 dakika dayanıklı olması gerekir. Duvar kağıtları, kapı ve pencerelerin kısa sürede tahrip olduğu açıktır. İlgili tüzünüze göre depo çatısından en az bir metre yükseklikte ve en az bir metre genişlikte kapsama göre sütre, içindir.
Depoların tüzüne uygun tasnifte yapılandırılmadığı ve sınırlaması çok fazla malzeme içerir, işçiler tarafından dile getirilmektedir. İşçiler, 3-4 gün boyunca uyarı ve kaygılarını dile getirdiklerini, ancak “siz işinize bakın” denilerek sözlerinin olduğu alınmadığını göstermektedir.
Hatta bazı işçiler depolardaki malzemeyi azaltın ve ısınan patlayıcı maddeler soğutmak için kendi imkanlarınızda bir havaya açık havaya çıkardıklarını ifade etmektedir.
İş kazası olarak nitelendirmek mümkün değildir. Fabrikadaki işçiler, cinayetine kurban bulunmaktadır. ”
“FAİLLERİN KAYRILMASI ENDİŞESİ VAR, SÜREÇ ADİL, ŞEFFAF YÜRÜTÜLMELİ”
Özkoç, faillerin mutlaka yargılanması ve gerekli önlemlerin gerekliliğini değiştiriyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk kez fabrika sahibini araması, MÜSİAD'ın henüz cenazeler kaldırılmadan patron için ahlaki yemek vermesini eleştiren Özkoç, önergesinde şu ifadeleri kullandı:
“Bu sayfada; “ahlaki yemek” düzenlemesi, kamuoyu vicdanını derinden yaralamış; MÜSİAD'ın daha cenazeler ortada dururken, ölülerin teşhisi bile başladığı. faillerin kayrılması, kollanması yönündeki kaygıları artırıldı.
Kamuoyunda oluşan kaygıyı gidermek, vicdanlardaki yarayı hafifletmek için inceleme ve kullanılır göstermektedirinin adil, şeffaf bir şekilde yürütme önem taşımaktadır.
Bu bağda; Anayasa'nın 98. Maddesi ve İçtüğüzün 104. ve 105. Madencilik ve İçtüğüzün 104. ve 105. Maddi ve İçtüğüzün 104. ve 105.
Engin Özkoç'un Meclis Genel Kurulu'na taşıt araştırma önergesi, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.