GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-07-2020 19:50   Güncelleme : 29-07-2020 19:50

Orhan Gazi Cami,1 yıl geçmesine rağmen bitirilmedi.

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail ERGÜL, Sakarya’nın en eski yapılarından biri olan Adapazarı ilçesi’ndeki tarihi Orhan Gazi Cami, Haziran 2019 tarihinden bu yana tadilat dolayı kapalı durumda.

Orhan Gazi Cami,1 yıl geçmesine rağmen bitirilmedi.

ERGÜL, Sakarya’nın en eski yapılarından biri olan Adapazarı ilçesi’ndeki tarihi Orhan Gazi Cami, Haziran  2019 tarihinden bu yana tadilat dolayı kapalı durumda. Orhan Gazi'nin buyruğu üzerine 1323'te Adapazarı'nda inşa edilen ve doğal afetlerin yol açtığı zararlar sebebiyle zaman içerisinde geçirdiği onarımlarla geçmişin birtakım izlerini bugüne taşıyan Orhan Gazi Camisi ,Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarım çalışması halen devam ediyor. Ancak 2019 Temmuz – Ağustos aylarında bitirilmesi planlanan tarihi cami aradan 1 yıl geçmesine rağmen bitirilmedi.


Geçtiğimiz haftalarda daha önce müze olan Ayasofya’nın ibadete açılması tartışılırken, geçmişte ibadete açık olan Orhan Gazi Caminin açılmamasına bir anlam veremiyoruz. Geçen yıl başlanılıp bir  ay içinde tamamlanması planlanırken şimdi ise bir türlü ibadete açılmamaktadır. Salgın ve diğer acil durumlar haricinde, camilerin bir gün bile ibadete kapalı olması asla kabul edilemez. devletin tüm kurumları üzerinde mutlak güç sahibi olduğu bu dönemde camimizin tadilatının basit bir bürokratik engele takılması ise gerçekten manidardır. Orhan Gazi Camii ilimiz için önemli bir tarihi simge ve Cuma namazlarında buluşma yeri halene gelmiştir. Bu anlamda onarım hızlandırılmalı ve ibadete açılmalıdır