SİYASET
Giriş Tarihi : 03-07-2021 11:27   Güncelleme : 03-07-2021 11:34

Madı­­mak Katliamı’nı Unutmadık, Unutturmayacağız!

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin; Gerici bir güruhun 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak Otelini kuşatarak yaktığı demokrat, toplumcu yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz dedi.

Madı­­mak Katliamı’nı Unutmadık, Unutturmayacağız!

Madımak’ta aydın ve sanatçılarımızı yakan/yaktıran gerici faşist güçler, geçmişten bugüne, toplumun aydınlanma damarlarının kesilerek dogmatizmin karanlığının egemen olmasını amaçlamıştır. Türkiye’nin yakın tarihindeki 16 Şubat 1969 Kanlı Pazar’ı, 1 Mayıs 1977, 19 Aralık 1978 Maraş, 28 Mayıs–10 Temmuz 1980 Çorum, 2 Temmuz 1993 Sivas, 10 Ekim 2015 Ankara ve daha birçok katliam bu gerici geleneğin suçları arasında yer almaktadır.

 Emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin kışkırttığı bu güçler toplu katliamlarla ülkemizi ve bölgemizi kana bulamıştır.
Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve emek düşmanlığı ile din, mezhep, inanma-inanmama farklılıklarını körüklemek, halk arasında düşmanlık ve çatışma tohumları ekmek, baskı ve sömürü düzeninin sürekliliğini sağlamak için başvurulan bir politikadır. Bu nedenle günümüz Türkiye’sinde laiklik, eşitlik, demokrasi ve adalet mücadelesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.


2 Temmuz Madımak Katliamı sadece Alevilere karşı değildi. Ezilen, ötekileştirilen herkese karşı yapılan bir katliamdır. O yüzden herkesi bu zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Gelin hep birlikte tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve hakların kardeşliğini savunarak dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim.


CUMHURİYET HALK PARTİSİ ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞI olarak 2 Temmuz 1993 Madımak katliamını ve gericiliği lanetliyor; demokratik ve laik başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

AŞKIN OKTAY/ADAMANSET