GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 13:24   Güncelleme : 16-02-2021 13:24

LAİKLİK VAZGEÇİLMEZİMİZDİR !

Atatürkçü düşünce derneği Sakarya şube başkanı Aslıhan Ateş, Geçtiğimiz günlerde iktidarın yeni bir anayasa yapılmalı çağrısı ve hatta bunu “yeniden kuruluş anayasası” olarak nitelemesi kabul edilemez. 16 Nisan 2017’de, yani bundan sadece 4 yıl önce Anayasa Değişikliği yapan mevcut iktidar değil miydi?

LAİKLİK VAZGEÇİLMEZİMİZDİR !

Aslıhan Ateş, Sistemin adını da işleyişini de tümden değiştiren,  “ Türk usulü” diyerek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adını koyan ve ülkenin tüm işleyişini yalnızca Cumhurbaşkanına bağlayan, meclisi işlevsiz hale getirerek, meclisin hesap sorma hakkını elinden alan, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, partili cumhurbaşkanlığı dönemini başlatan mevcut iktidar değil mi?

Acaba hala isteyip te yapamadıkları nedir ki; yine, yeni bir  anayasadan bahsediyorlar. Üstelik “yeniden kuruluş anayasası”….

Bugüne kadar farklı adreslerden yapılan hilafet ve şeriat çağrılarına hiçbir tepki vermeyen, İstanbul’da mollaların “şeriat isteriz” yürüyüşüne ses çıkarmayan, “anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle soruşturma açılmalıdır” diyemeyen, Atatürk’ün kurduğu diyanet işleri başkanlığının koltuğunda oturan kişinin Atatürk’ü lanetlemesine arka çıkan iktidar sahipleri şimdi de Ayasofya İmamının söylemlerine kayıtsız kalmakta. 

Açıkça laikliğin kaldırılması gerektiğini dile getiren Ayasofya imamı iktidarın “şimdilik” söyleyemediğini mi söylüyor ? Onun için mi hakkında soruşturma açılmıyor? Bu ülkede ne zamandan beri, anayasanın, değiştirilmesi teklif bile edilemeyen ilkeleri tartışmaya açık oldu ??

Laiklik, din ve vicdan hürriyetidir. Farklı düşüncelere saygı göstermek, birlikte yaşayabilmenin temel taşıdır. Birilerinin yıllardan beri utanmadan söylediği gibi din düşmanlığı değil tam tersine dinin özgürce yaşanabilmesi adına bir güvencedir.

Ulusal Kurtuluş Savaşının olmadığını söyleyecek kadar ileri gidenlere, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e her fırsatta hakaret edenlere kayıtsız kalan, Cumhuriyet’in devrimlerini tartışmaya açanların ve hatta anayasa mahkemesi tarafından “laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu” kayıtlara geçmiş olan iktidar partisinin, yeniden kuruluş anayasası”  ifadeleri dikkat çekicidir. !

Neyi kuruyorsunuz? Neyi yıkıyorsunuz?

Bizler ve bu ülkede barış içinde, özgürce yaşamayı isteyen niceleri, anlatmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Atatürk’ün kurduğu çağdaş Cumhuriyetten yana olan herkesi ve de gelecekte iktidara talip olduğunu söyleyen muhalefet partilerini bu konuda duyarlı olmaya ve bu konuda asla taviz vermemeye davet ediyoruz.

LAİKLİK VAZGEÇİLMEZİMİZDİR !!!