SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-11-2020 19:50   Güncelleme : 18-11-2020 20:54

Koronavirüs pandemi yasakları

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10 ve 20 arası dışında sokak kısıtlaması uygulanacak.Restoran, berber gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10 ve 20:00 arasında olacak" dedi

Koronavirüs pandemi yasakları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Koronavirüs pandemisinin her geçen gün daha da ağırlaştığı bir dönemde toplanan Kabine, dün bir araya gelen Koronavirüs Bilim Kurulu'nun "somut tedbirler" alınması yolundaki tavsiye kararlarını da masaya yatırdı. Erdoğan toplantının ardından açıklama yaptı.

AŞI ÇALIŞMALARI


Erdoğan, “Koruyucu tedbirler kapsamında yürütülen aşı çalışmalarında umut verici gelişmeler yaşanırken, tehdit sürüyor. Sonbaharla birlikte yeniden tırmanışa geçen ölüm sayıları, Avrupa ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırmasına sebep oldu. Salgının seyri tırmanışını sürdürürse, hepimiz için can acıtıcı tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir. Türkiye olarak salgınla mücadeleyi ekonomimizi ayakta tutarak çalışmaları sürdürme görevimiz var. 

NERELER KAPANACAK?


Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadelede kurallara uyması ve daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. Amacımız bir an önce ülkemizi bu salgın illetinden kurtararak hedeflerimize ulaşmaktır. Kabine toplantımızda yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik. Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10 ve 20 arası dışında sokak kısıtlaması uygulanacak. Ara tatillerde olan öğrencilerin eğitimleri online olarak sürdürülecek. 65 yaş üstü için uygulanan sokak kısıtlaması çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşbih edilecek. Restoran, berber gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10 ve 20:00 arasında olacak. Sinemalar sektörün talebine göre yıl sonuna kadar kapatılacak. Restoran ve kafelerde paket sistemine geçilecek. Kıraathanelerin ve halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Şehirlerdeki sigara içme yasağı sürecek.