GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 19:08   Güncelleme : 23-03-2021 19:08

İstanbul Sözleşmesi operasyonunun arkasından kim çıktı?

Saadet Partisi yayın organı Milli Gazete, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını desteklerken bir dönem partide yöneticilik de yapmış olan Saadet Partili Ali Aktaş’tan dikkat çeken bir değerlendirme geldi.

İstanbul Sözleşmesi operasyonunun arkasından kim çıktı?

Saadet Partisi yayın organı Milli Gazete, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını desteklerken bir dönem partide yöneticilik de yapmış olan Saadet Partili Ali Aktaş’tan dikkat çeken bir değerlendirme geldi.  

İstanbul Sözleşmesi kararına Milli Gazete, "Hayatın her alanında ümmetin sesi olan Milli Gazete yine haklı çıktı. Gazetemizin gündemde tuttuğu, aile düşmanı İstanbul Sözleşmesi kaldırıldı" ifadeleriyle destek vermişti.

Ali Aktaş, 2011 yılında AKP hükümeti döneminde imzalanan sözleşmeye o dönem muhafazakarlardan tepki gelmemesine dikkat çekti.

Muhafazakar medyanın arşivini taradığını belirten Ali Aktaş, sosyal medyada şunları yazdı:

“İnternetten yaptığım araştırmaya göre; 2019 öncesinde İslami camiada hiç konuşulmayan İstanbul Sözleşmesinin kaldırılması meselesi ilk kez bu yıl gündeme geliyor. ‘Aile Meclisi’ diye bir oluşum kuruluyor. Başı ‘Geredeli Adem Çevik’ çekiyor. Bu tarihten önce hiç bir şey yok.

Twitter arama motoru üzerinden İstanbul Sözleşmesinin kaldırılması meselesini kendine dert edinen yazar çizer takımının yazdıklarına baktım. 4-5 isim aktif bu konuda. Hiçbirinin 2019 öncesi tweeti yok. Birileri gündemi oluşturdu, korkuyu pompaladı ve netice aldı. Garip doğrusu.”

“MARJİNAL BİR EKİP ÇALIŞMIŞ VE BAŞARMIŞ”

“2018'de bir Mehmet Şevket Eygi'nin yazısı var. Bu tarih ve öncesinde İslami camiadan tek tweet bulamadım ya da yazı” diyen Aktaş tepkilerin nasıl başladığını ise şöyle anlattı:

“Bu işin bayraktarlığını yapan gazetelerde bile 2018 önce haber yok. 2018 sonu ile beraber her şeyi bu sözleşmeye bağlayan marjinal bir ekip çalışmış ve başarmış.

İslami Camiada öncesinde nerdeyse hiç konuşulmayan İstanbul Sözleşmesi meselesi Mart 2019 ile organizasyon başlıyor. Ve bugüne geliniyor. Her şeyi buraya bağlayan ve itiraz edeni tekfir eden ve aile düşmanı ilan eden ve cehaletle suçlayan bir yobazlık gelişiyor. Çok garip bir iş.”

“BU İŞİN PEŞİNDE KOŞANLAR NASIL BİR OPERASYONA ALET OLDULAR ACABA”

FETÖ’nün Ergenekon kumpasına destek veren ve “Tüm Eğitim Sisteminde Kemalizm’in Kökü Kazınmalıdır” sözleriyle tepki çeken Türkiye Aile Meclisi Sözcüsü Adem Çevik’in bu kampanyadaki rolünü anlatan Aktaş şunları yazdı:  

“Geredeli Adem Çevik’ ilginç bir adam. Vaktiyle (2010'da) Adalet Platformu kurup Ergenekon Yargılamalarında taraf olmakla suçladığı YARSAV'ın kapatılmasını isteyen biri. Baran Dergisine verdiği bir röportajda ‘Tayyip beye söyledim’ falan diyor, tanışıyor.

2019 ile beraber bu işin peşinde koşanlar nasıl bir operasyona alet oldular acaba? Nasılsa çıkar kokusu. Bekleyip göreceğiz.

Yukarıdaki tweetlerin özeti şu; Türkiye'nin dindarları ve muhafazakarları İstanbul Sözleşmesinin aileyi dağıttığını, dini ortadan kaldırdığını ve herkesi eşcinsel yapabileceğini birden bire 2019 başında anlamaya başlamışlar. Bu işte bir gariplik/tuhaflık kokusu yok mu gerçekten?”

İşte o mesajlar: