SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-04-2021 14:09   Güncelleme : 01-04-2021 14:09

Hayvanlar için koronavirüs aşısı üretildi

Dünyanın hayvanlar için üretilen yeni tip koronavirüs aşısı ilk kez Rusya'da tescil edildi.

Hayvanlar için koronavirüs aşısı üretildi

Federal Veterinerlik ve Bitki Sağlığı GözetimiServisine (Rosselkhoznadzor) bağlı Hayvan Sağlığı Merkezi (FSBI ARRIAH) tarafından geliştirilen aşıyı Karnivak-Kov üretti. Aşının dünyada alanında tek olduğu ve en az altı ay boyunca koronavirüse karşı bağışıklığı geliştirdiği belirtiliyor.

Daha önce, Rusya Bilimler Akademisi, Don Devlet Teknik Üniversitesi (DSTU) ve Rostov Devlet Tıp Üniversitesi'nden bilim adamları, kedi ve köpeklerin koronavirüs taşıyıcıları olarak hizmet edemeyeceklerini keşfettiler. DSTU'nun basın servisinin açıkladığı gibi, SARS-CoV-2 ile kedilerin enfeksiyonu doğrulanırsa, bu hayvanların bu virüs için "biyolojik bir çıkmaz" olacağını iddia ettikleri bir makale yayımladılar.

İlacın seri üretimine önümüzdeki günlerde Federal Hayvan Sağlığı Merkezi'nde başlanacak.
Moskova merkezli TürkRus'un haberine göre, aşının klinik deneyleri, geçen yıl Ekim ayından bu yana köpekler, kediler, kutup tilkiler, vizonlar ve diğer bazı hayvanların katıldığı bir ortamda gerçekleştirildi. Rosselkhoznadzor açıklamasına göre, "Araştırmanın sonuçları, aşının zararsızlığı ve yüksek immünojenik aktivitesi hakkında bir sonuca varmamızı sağlıyor, çünkü test edilen tüm aşılanmış hayvanlarda,  yani vakaların yüzde 100'ünde koronavirüse karşı antikor geliştirdi."

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni bir koronavirüs enfeksiyonunun hayvanlardan insanlara bulaştığına dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını açıklamıştı.

Rusya'daki aşı çalışmalarını yürüten Gamaleya Merkezi Müdürü Aleksander Gintsburg,  bir süre önce, koronavirüs salgınının bir sonraki aşamada evcil ve çiftlik hayvanlarına bulaşmasının beklediğini söylemişti. Süfyan Kızılarslan/ ajansbizim