GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 17:30   Güncelleme : 01-04-2021 12:07

’’GEÇİNEMİYORUZ, EK ZAM TALEP EDİYORUZ.’’

Tüm emekliler sendikası Şübe Başkanı Günay Şentürk, Tüm Emekliler Sendikası 1 Nisan 2021 günü Türkiye genelinde eş zamanlı olarak taleplerimizi bir kez daha bizleri duymayan kulaklara duyurmaya çalışacağız.

’’GEÇİNEMİYORUZ, EK ZAM TALEP EDİYORUZ.’’

2021 bütçesinde emeklilere ayrılan payın komikliği ortadayken sesimizi duyurmaya çalıştık duymadılar.’’Oysaki;  ‘’Emekliler ve yaşlılar bizim başımız tacıdır, onlara ne kadar hizmet etsek emeklerini ödeyemeyiz’’diyenler o sözlerini çoktan unutmuşlar.2021 yılının ilk üç ayındaki ekonomik gel-gitler en çok emeklileri mağdur etmiştir.  

 Emekliler ve yaşlıların birikmiş sorunlarını kulak ardı eden görmezden gelen  ve bir türlü sesimizi duymayan  iktidara, kendimizi ve sorunlarımızı anlatmaktan yorulduk.  Emekliler artık kendini dışlanmış ,önemsizleştirilmiş olarak hissetmeye başladı.

Bizleri yönetenlere Yeniden sesleniyoruz. ‘’GE-Çİ-NE-Mİ-YO-RUZ… EK  ZAM TALEP  EDİYORUZ’’İNSANCA VE ONURLU YAŞAMAK VE YAŞLANMAK İSTİYORUZ

 TUİK’in enflasyon oranlarının tutarsızlığı artık otaya çıktı.TUİK’le çarşı Pazar hesapları hiç örtüşmüyor,Bizlere yapılan  komik maaş zamları ile temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz.

Gerçek enflasyon,%30’larda,elektriğe,doğalgaza %60 zam,temel gıda maddelerine  %50 zam Tedavi giderleri katkı paylarına  %60 zam, …emekliye gelince yıllık  %8 gülünç bir zam.Maaşlarımızın %36’sı dolaylı vergi dediğimiz ÖTV,KDV yoluyla geri alınıyor Artık GEÇİNEMİYORUZ,YOKSULUZ VE MUTSUZUZ….EK ZAM İSTİYORUZ. Dini    Bayramlarda ödenen 1000’er liranın  asgari ücret tutarında artırılmasını bekliyoruz.

Pandemi sürecinde bizleri evlere kapattınız bütün kurallara harfiyen uydukta ne oldu..! en çok ölende ,en çok yoksullaşanda,mağdur edilende biz olduk. Son aylarda pandemi pik yaptı, Emekçilerin ve emeklilerin yoksulluğu dip yaptı…Bir taraftan yoksulluğumuz artarken ,bir taraftanda hastalıklarımız kronikleşti. Hastanelerden randevu almada sıkıntı yaşıyoruz. Bizlerin randevu sistemi dışında bir sistemle  doktorlarla  buluşturulmamız gerekiyor.Artık yeter diyoruz. Covit -19 aşılarımızı olduk.risk grubundan çıktığımızı düşünüyoruz. 65+ yaşlılara uygulanan tecrit kaldırılsın. Ulaşım araçlarına  binme kısıtlamaları kaldırılsın .Belediyeler kendilerine yasalarca verilmiş sorumlulukları yerine getirsin. Dünya nüfusu yaşlanıyor, Türkiye yaşlanıyor, Sakarya yaşlanıyor.Yaşlılık sorunlarıyla ilgili Dünyanın çok ciddi çalışmalar yaptığını biliyoruz. Sakarya yerel yöneticilerinin de bu konulara  ciddiyetle bütçe ayırmasını bekliyoruz. Bizler kent yöneticilerinden saygı ,sevgi ve hizmet bekliyoruz. ‘’Saldım çayıra mevlam kayıra’’ mantığı bizlerin anlayacağı  bir yöntem değildir. Bizler bu ülkenin dününü yaratan ,üreten  bilgeleriz,Kültür elçileriyiz

. Onurumuz zedelenmeden hizmet almak en doğal hakkımız.Kent yöneticilerini bir daha  samimiyetle göreve çağırıyoruz.

Bir taraftan yoksulluk ve hastalıklarımızla uğraşırken bir taraftan da Ülkemizde 13.5 milyon  emeklinin sesi olmak ve onların her türlü sorunlarını dile getirmek , toplu sözleşmeli sendika taleplerini gerçekleştirmek, Hak edişlerimizi ve sosyal yaşam alanlarımızı güzelleştirmek adına yaptığımız sendikal mücadeleye devam ediyoruz.  Sendikalarımız kapatılmak isteniyor.Yandaş birilerine alan açmak çabalarının olduğunu görüyoruz. Örgütlenmek bir insan hakkıdır, demokratik yollardan örgütlenmeye, Demokratik ve sosyal haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Hiçbir engel bizi bu yoldan alıkoyamaz .Engeller aşılmak için vardır .Biz emekliler,bu engelleri aşacak kadar bilgi,birikim ve inanç sahibiyiz.Emek ve demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz.

Tüm Emekliler Sendikası,Emeğin ve Emekçinin yanında olduğu kadar;Savaşa karşı barışın,baskılara karşı özgürlüğün,haksızlıklara karşı hak ve adaletin,cins ayrımcılığına karşı eşitliğin  yanında olacaktır.

Bütün emeklileri ,demokratik yollardan ve sendikamız aracılığı ile birlikte mücadeleye ve örgütlenmeye çağırıyoruz.  13,5 milyon emeklinin sesini duyun artık  .’’GEÇİNEMİYORUZ, EK ZAM TALEP EDİYORUZ.’’dedi. MERTCAN ÇAVDAR