SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-04-2021 17:23   Güncelleme : 22-04-2021 17:28

Fahrettin Koca: İnaktif aşı adayımız Faz-2 çalışmasını tamamlamak üzere

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı.

Fahrettin Koca: İnaktif aşı adayımız Faz-2 çalışmasını tamamlamak üzere

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı. 

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Bundan sonra kısıtlama ve tedbirlere uyumla vaka sayısı düşecek. Virüsün yeni varyantları ile birlikte mutasyonlar ele alınmıştır.

Vaka sayılarının artış hızı azaldı. Hızlı yayılan mutasyonlar nedeniyle vaka sayıları hızlanmıştı. Vaka sayılarında hedeflenen düşüşlerin sağlanamaması halinde tedbirlerin sıkılaştırılması kararlaştırılmıştır.

Ülkemizde en fazla görülen varyant İngiltere kaynaklıdır. Semptom göstermeyen vakaların toplam vakalar oranında bir değişiklik yok.

Yeni bir tür daha ortaya çıktı. Hindistan varyantı olarak yeni bir tür daha tespit edilmiştir. Ülkemizde Hindistan varyantı henüz görülmedi. Bu kapsamda Hindistan'dan ülkemize giriş yapmak isteyenlere 14 gün karantina kuralı uygulanıyor.

2 aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta, bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar devam etmekte. Çok yakında Sputnik V aşısı da devreye girecek.

Aşı adaylarımız için olumsuz bir olay gerçekleşmemiştir. 3. bir inaktif aşımızın Faz 1 çalışması Ankara Şehir Hastanemizde başlayacak. 

Bir vektör aşımızın da Faz 1 çalışması için üretim çalışmaları devam etmektedir.

Birileri Bilim Kurulumuzu hedef alarak, bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da buna siyasi karşılık vererek parçası olmayacağım.