GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-10-2020 20:28   Güncelleme : 29-10-2020 21:18

Ecevit Keleş, Cumhuriyet, Sakarya’nın kimsesidir

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıldönümü nedeniyle çelenk sunma töreninde konuşan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Cumhuriyet köylünün, işçinin, işverenin ve herkesin kimsesidir. Cumhuriyet Sakarya’nın kimsesidir” dedi

Ecevit Keleş, Cumhuriyet, Sakarya’nın kimsesidir

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıldönümü nedeniyle CHP İl Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı Demokrasi Meydanı’nda bulunan Atatürk büstüne çelenk sundular. Program esnasında CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, günün anlam ve önemi adına çocuklara Atatürk fotoğrafı olan puzzle hediye etti.


‘TEK ÇARE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE’

Demokrasi Meydanı’nda bulunan Atatürk büstüne sırasıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya Şube Başkanlığı, Eğitim- İş Sakarya Şube Başkanlığı, Mimarlar Odası Sakarya Şube Başkanlığı, Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği ve CHP İl Başkanlığı çelenk sundu. Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi. İlk konuşmayı Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya Şube Başkanı Aslıhan Ateş yaptı. Ateş, “Kurtuluş Savaşı sonrasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm sömürgeci devletleri bozguna uğratarak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Bugün ülkemizin içerisinde bulunduğumuz pek çok sorun Atatürkçü düşünceden uzak durduğu içindir. Tek kurtuluş reçetesi vardır oda Atatürkçü düşüncedir” dedi.


‘CUMHURİYET HERKESİNDİR’


Eğitim-İş Sakarya Şubesi’nin Fahri Başkanı Sıtkı Akça da bir konuşma gerçekleştirerek, herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Akça’nın ardından CHP İl Başkanı Ecevit Keleş konuştu. Keleş, “Beraber oldukça birileri daha çok korkacaktır. Bizler, birbiriyle et ve tırnak gibi beraber yürürsek bu ülkeyi yönetenler artık halkın ne dediğine bakacaktır. Bugünkü bayramımız kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyet nedir diye soran köylü bir vatandaşa, ‘cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’ diye cevap vermiştir. Cumhuriyet köylünün, işçinin, işverenin ve herkesin kimsesidir. Cumhuriyet Sakarya’nın kimsesidir. 20 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler, cumhuriyeti İran, Suriye ve Irak cumhuriyeti gibi halka yurtturmaya çalışanlara, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘geldikleri gibi giderler’ sözünü hatırlatıyoruz. Cumhuriyetin 100’üncü yılında ülkeyi ailecek yönetenler, geldikleri gibi gidecekler” diye konuştu.

 


‘CUMHURİYETİ YAŞATACAĞIZ’


Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilcisi Salim Aydın da herkesin gününü kutlayarak, cumhuriyetin hep birlikte yaşatılacağını vurguladı. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda birlikte ve kalabalık bir şekilde Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak istediklerini kaydeden Mimarlar Odası Sakarya Şube Başkanı Sami Kafadar, “Cumhuriyeti’mizin 97’nci yılını kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Türk Milleti olarak böyle bir günde olmanın gururunu yaşıyoruz. Tarihe yakışır bir şekilde Cumhuriyetimiz kuruldu. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehit olanları rahmetle anıyoruz. Hepimizin günü kutlu olsun” dedi. Konuşmaların ardından Atatürk büstünün önünde günün anlam ve önemi adına fotoğraf çekildi.