GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-12-2020 14:17   Güncelleme : 22-12-2020 14:17

Dünyada yaklaşık iki milyar insan açlığın eşiğinde yaşamaktadır.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa YILDIZ, Toplumda israf konusunu gündemde tutmalıyız. Önümüzdeki yakın gelecekte dünya nüfusu on milyarı, ülkemizin nüfusunun da yüz milyonu bulması bekleniyor.

Dünyada yaklaşık iki milyar insan açlığın eşiğinde yaşamaktadır.

Dünyada olumsuz yönde ilerleyen iklim değişikliği beraberinde tarım ve hayvancılığı maalesef olumsuz yönde etkileyecektir. Dünyada yaklaşık iki milyar insan açlığın eşiğinde yaşamaktadır.

Biz insanlar gerekli tedbirleri zamanında almazsak maalesef bu sayı hızla olumsuz yönde yükselecektir.

FAO bu konuda birçok uyarı yapmaktadır; umarım insanlık bu uyarıları dikkate alır. Ülkemizde Tarım Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada her yıl yaklaşık on dokuz milyon ton gıda israf edilmektedir.

Ankara, İstanbul illerinde barajlarda kalan su miktarı yaklaşık %20 civarındadır.

Bu veriler iklim değişikliğine bağlı azalan yağışları göstermektedir.

İnşaallah yağmurlar en kısa sürede başlar bizde yanılırız. Bu sürede biz vatandaşlar olarak su ve gıda israfına karşı çok dikkatli olmalıyız.

Bu israftan dolayı topluma karşı sorumluyuz.

Dinimiz de her türlü israfı haram kılıyor. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed akan dereden abdest alırken dahi suyu israf etmemiz konusunda bizleri uyarıyor. İsraf konusunda gençlerimizi gelecek için iyi eğitmeliyiz.

İsraf konusunda biz insanlık başta atmosferdeki sera gazlarının artışına bağlı olarak iklim değişikliği olarak gerekli önlemleri almazsak, öncelikle tarım ve beraberinde

Hayvancılığın gelişimi olumsuz etkilenecektir.

Bunun sonuncunda yeterli gıda temin edilemeyecek.

Buda zamanla yetersiz gıdaya bağlı olarak kıtlığı getirecektir. Ülkemizde obezite oranı %22,2’ye ulaştı.Gelişmiş ülkelerde ör. ABD %38,8 ulaştı. Dünyada gelişmiş ülkelerin çoğunda obeziteyle mücadele edilirken Afrika’da insanlar açlıkla mücadele ediyorlar. Bizler bunu göz önünde bulundurup yaşam şeklimizi buna göre uyarlamalıyız.

Devletimiz üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.

Önemli olan biz vatandaşlar olarak üzerimize düşeni hakkıyla yapıyormuyuz.SAYGILARIMLA….