SİYASET
Giriş Tarihi : 21-04-2021 20:50   Güncelleme : 21-04-2021 21:07

CHP Adapazarı Örgütünün yaptırdığı anketi sonuçları

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin; Kentimizin sosyo ekonomik hayatına olan etkilerini araştırmak adına yaptığımız anketi tamamladık dedi.

CHP Adapazarı Örgütünün yaptırdığı anketi sonuçları

Çetin; Yaklaşık bir yıldan bu yana devam etmekte olan pandemi sürecinin  kentimizin sosyo ekonomik hayatına olan etkilerini araştırmak adına yaptığımız anketi tamamladık. Anketimiz  26 farklı  ticari  sektörden 952 kişiyle yüz yüze görüşme yoluyla yapılmıştır.
        Yaptığımız anketin sonuçlarından elde ettiğimiz veriler genel anlamda Sakarya halkının mutsuz, büyük ekonomik sıkıntılar içinde, işsiz ve en önemlisi geleceğe dair umudunun olmaması anlamında çok çarpıcı veriler ortaya koymaktadır.


AİLENİZDE COVİT 19 POZİTİF VAKA OLDUMU?                                                                                              EVET  : %7,6                                      HAYIR : %92,4
Her ne kadar sağlık bakanlığının yayınladığı tablolara bu oran  hiçbir zaman yansımasa da  kentimizde yaşanan covit 19 vakaları neredeyse 15 kişiden  birinin covit 19 a yakalandığı gerçeğini ortaya koymaktadır.

PANDEMİ SÜRECİNDE DEVLET DESTEĞİ ALDINIZ MI?                        
EVET   :% 13,7                                                HAYIR :% 86,3
Hükümet yetkilileri her ne kadar pandemi süreci boyunca sürekli yeni teşvik paketleri açıkladıklarını söyleseler bir takım rakamlar kamuoyuna duyurulsa da ortaya konsada ortaya çıkan gerçek şu ki halkımızın sadece 13, bu süreçte yardım alabilmiş ve bunların büyük bir çoğunluğunu kısa çalışma  ödeneği oluşturmakta.


AİLENİZDE İŞ ARAYAN  BİREY VARMI?                                                                                                EVET  : %65,4                      HAYIR : %34,6
TUİK Rakamlarına göre işsizlik oranı 13,4 olarak ifade edilmiş  olsa da  kentimiz ölçeğinde üzülerek görüyoruz ki bu oran TÜİK verilerinin yaklaşık kat be kat üzerinde görünmekte.
ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMDE PARTİ TERCİHİNİZ DEĞİŞİRMİ?                                                                      EVET : 68,2              HAYIR 26,4             FİKRİM YOK : 5,4
Yaşanan ekonomik kriz, işsizlik oranları ve pandemi sürecinin doğru yönetilmemesinden kaynaklı mutsuzluk Sakarya halkının parti tercihlerine yansıyacağı  çok açık. Cumhur ittifakı üyelerinin kentimizde ki oy oranı dikkate alındığında politik tercihini değiştireceğini söyleyen %68,2 lik bir kesimin varlığı aslında iktidarın oy oranlarında yaşadığı erozyonun çok somut ifadesi bunun Sakarya’da bu şekilde yaşaması ise bu sonuçları daha anlamlı kılmakta.


GERİDE BIRAKTIĞIMIZ BİR YIL İÇERİSİNDE CİROLARINIZ NE  YÖNDE DEĞİŞTİ
ARTTI  % 35                         AZALDI    % 63                             DEĞİŞMEDİ  % 2
Son bir yılda ortaya çıkan temel gıda ve döviz den kaynaklı artışa rağmen %40 oranında artması gereken cirolar ne yazık ki esnafın büyük bir kısımında ciroların azalmasıyla sonuçlanmıştır. Özellikle yeme içme cafe hizmeti veren işletmelerdeki ciro kaybı bir önceki yıla göre %90 lara varan ciro kayıplarının olduğunu ortaya çıkarmıştır.


DEVLETTEN ÇÖZMESİNİ İSTEDİĞİNİZ EN ACİL SORUN NEDİR?
EKONOMİ %35,2    ADALET  %34,1    İŞSİZLİK  % 27,3    SAĞLIK  %1,2  
İktidarın uyguladığı ekonomik politikaların sonucunda ortaya çıkan ekonomik çöküşe rağmen insanların işsizliğinden , sağlığından önce adalet istemesi içinde bulunduğumuz anti demokratik adaletten uzak bir sistemin toplumda yarattığı adaletten uzaklaşıldığı inancını çok açık şekilde ifade ediyor dedi.

 

HABER; AŞKIN OKTAY