SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-12-2020 08:54   Güncelleme : 21-12-2020 08:54

Bilim dünyası panikte: Aşılar mutasyona uğrayan koronavirüse etki edecek mi?

Koronavirüs salgını bir yılı aşkın bir süredir devam ederken son 24 saat içerisinde "mutasyona uğramış koronavirüs" paniği başladı.

Bilim dünyası panikte: Aşılar mutasyona uğrayan koronavirüse etki edecek mi?

Koronavirüs salgını bir yılı aşkın bir süredir devam ederken son 24 saat içerisinde "mutasyona uğramış koronavirüs" paniği başladı.

Bilim insanları yeni geliştirilen koronavirüs aşılarının mutasyona uğramış corona virüsünü alt edemeyeceğine dair yorum yaparken korku ve panik yüzünden birçok ülke bazı ülkelerle uçuşları durdurdu.

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüse karşı birçok aşı ve ilaç geliştirilirken bu hafta sonu dünya çapında yeni bir panik yaşanıyor…

Bilim insanları başta Birleşik Krallık olmak üzere birçok ülkede tespit edilen ve mutasyona uğramış koronavirüs ile karşı karşıya kaldı. Bilim dünyası henüz mutasyona uğramış koronavirüsün etkilerini ve gücünü tespit edemezken dün gece arka arkaya açıklamalar geldi.

İngiliz The Guardian’a konuşan yetkililer ve bilim insanları, “Virüsler her zaman mutasyona uğrar. Bunlar çoğu zaman ölür ve bazen de virüsün davranışlarını değiştirmeden ya da etkisini artırmadan yayılmaya devam eder. Fakat çoğunlukla dramatik bir değişimi tetiklemezler” açıklamasını yaptı.

EN AZ 2 HAFTA SÜRECEK

İngiliz hükümetine danışmanlık yapan bilim insanı Chris Whitty, yaptığı açıklamada, “Yaptığımız incelemeler ve verilerle bir model yaratma çabamız sonucunda bu virüsün güneydoğuda yaygın görüldüğünü tespit ettik. NERVTAG isimli danışma kurulu virüsün daha hızlı yayıldığını düşünüyor. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü’ne haber verdik ve verileri analiz etmeye devam ediyoruz” dedi.

Burada Whitty’nin analizden kastettiği ise yeni virüs üzerinde laboratuvarda incelemeler yapması, antikora nasıl tepki verdiği ve Covid-19 aşısına karşı göstereceği etkiler. Öte yandan İngiliz Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve sağlık çalışanları ülke genelindeki pozitif vakalardan örnek alarak hastalığın nasıl yayıldığını izleyecek. Bunun da en az 2 hafta sürmesi bekleniyor.

“AŞI ETKİLİ OLACAKTIR”

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nın Genel Direktör Yardımcısı olan ve aynı zamanda Cambridge’deki Avrupa Biyoenformatik Enstitüsü’nün de eş başkanı olan Ewan Birney, “Eğer yeni virüsün salgın üzerinde büyük bir etkisi olsaydı bunu şimdiden görmüş olurduk. Ya hastanedeki vaka sayıları bir anda fırlardı ya da bir anda düşerdir. İkisi de olmadı dolayısıyla biz de şunu rahatlıkla söyleyebiliriz yeni virüsün vaka sayısına etkisi düşük oldu.

Birney, “Geliştirilen koronavirüs aşıları birçok virüsün türü ve alternatifiyle test edildi. Dolayısıyla aşının yeni virüse karşı yine işe yarayacağına inanmak için her sebep mevcut. Elbette bunun yeniden test edilmesi gerekiyor.