GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2021 18:19   Güncelleme : 14-03-2021 18:28

Andımızı son nefesimize kadar okuyup çocuklarımıza ATATÜRK’ ü öğreteceğiz

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsün Çetin, Andımız ;23 Nisan 1933 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip tarafından yazılmış,1972 ve 1997 yıllarında bazı değişikliklere uğrayarak, 2013 yılına kadar, tam 80 yıl her sabah ilköğretim okullarında okutulmuştur.

 Andımızı son nefesimize kadar okuyup çocuklarımıza ATATÜRK’ ü öğreteceğiz

Andımız ;23 Nisan 1933 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip tarafından yazılmış,1972 ve 1997 yıllarında bazı değişikliklere uğrayarak, 2013 yılına kadar, tam 80 yıl her sabah ilköğretim okullarında okutulmuştur.
Bildiğiniz gibi hükümet, andımızı Meb aracılığıyla kaldırmayı denemiş ancak Danıştay 8. dairesi vasıtası ile bu kararı iptal ettirilrmişti. bu karar temyize gitti ve Danıştay idari dava daireleri kurulu davada Meb'i haklı bularak nihai kararını verdi. Henüz yukarıdaki okunmama kararı verilmemişken, 2019 yılında, chp ve iyi partinin "andımız okunması kararı çıktığı halde okunmuyor, okutulmasını sağlayalım" şeklinde verdiği önerge, akp ve hdp'nin ret, mhp'nin ise çekimser oylarıyla iptal edilmişti.
andımızın kaldırılmasına giden yolun nasıl hazırlandığını hatırlamak adına yapılanlara aşağıdaki örnekleri verebiliriz.
Kurumlardan T.C. ibaresinin kaldırılması
Devlet nişanlarından Atatürk kabartmasının kaldırılması
Rize belediyesinin Atatürk heykelini kaldırma kararı
Stadyumlardan ve spor salonlardan Atatürk isimlerinin kaldırılması
Şehide kelle bebek katili apoya sayın demek
 Üç beş mehmet öldü diye meclis toplayacak değiliz
Terörist osman  öcalanın trt ye çıkarılması
Pkk lı teröristlerin davulla zurnalarla karşılanması
Öyle süslü püslü giyindim diye beni laik sanmayın sakın
10 kasımda saygı duruşu saçma oturun dua edin
Ali erbaşın Atatürk’e lanet okuması
İki tane ayyaşın koyduğu yasa
İstanbul’u medine yapacağız
Andımızın okullarımızdan kaldırılma süreci, Türkiye’de açılım denilen bir sürece denk gelmektedir. Açılım denilen yanlış siyasi sürecin geldiği nokta bellidir  Bu topraklar üzerinde Emperyalizme karşı etnik kimliği gözetmeden kürdü, Türkü, Çerkezi, Lazı büyük bir kurtuluş mücadelesi vermiş ve dünyada ilk defa emperyalizmi dize getirmiştir. Bu destansı zaferden sonra Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuş, Anayasa ya göre de Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese ‘’TÜRK’’ denmiştir.
Andımız Türküm ve doğruyum diye başlar ve devam eder. Danıştay kararına anayasal suç diye bakanlar bu zamana kadar olan anayasaya aykırı durumları göz önüne almalılar yani şapkayı önlerine koymalıdırlar.
Andımız bizlere Milli duruşu, ümmet yerine yurttaş olmayı, doğruluğu vurgulamaktadır.
Bu Ülkede artık Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığına son verilmeli, bu toprakları 97 yıldır vatan bilmiş herkes kucaklanmalıdır. Ayrı ve gayrlılığa tahammülümüz yoktur.  Ülkenin birçok problemi varken, ANDIMIZ üzerinden yaşanan gündeme son verilmeli ve Andımız okullarımız da bir an önce okutulmaya başlanmalıdır. Danıştay kararı ile andımızı, madalyalardan ATATÜRK ‘ü kaldıranlar şunu çok iyi bilsinler ki andımızı son nefesimize kadar okuyup çocuklarımıza ATATÜRK’ ü öğreteceğiz   

AŞKIN OKTAY