GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-07-2020 19:40   Güncelleme : 22-07-2020 19:40

ABD'den Türkiye açıklaması: 'Tüm eylem planlarını durdurmaya çağırıyoruz'

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada " bölgede gerilimin artmasına yol açacak adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

ABD'den Türkiye açıklaması: 'Tüm eylem planlarını durdurmaya çağırıyoruz'

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye Meis Adası yakınlarında her türlü eylem planını iptal etme ve Yunanistan ile gerilimi artıracak eylemlerden uzak durma çağrısında bulundu.

Sputnik'in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ajansa yapılan açıklamada, "ABD, Türkiye'nin Akdeniz'in doğusundaki tartışmalı sularda sondaj faaliyetine ilişkin Navtex ilan ettiğini biliyor. Türkiye yönetimini tüm eylem planlarını durdurmaya ve bölgede gerilimin artmasına yol açacak adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz" ifadesine yer verildi.

Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi, Meis ve Rodos arasında kalan bölge için 21 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında geçerli olmak üzere Navtex mesajı yayınlamış ve duyuruda bu bölgede Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemilerinin sismik araştırma yapacağı belirtilmişti.

Yunanistan ordusunun, Türkiye'nin Meis Adası yakınlarında sondaj çalışmaları başlatma niyetinin ardından alarma geçirildiği ifade edilmişti.