GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2020 11:04   Güncelleme : 10-11-2020 12:59

82. yılda Ata'mız törenlerle anıldı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82. yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı. Törene, CHP Sakarya İl Örgütü, CHP PM üyesi Ayca Taşkent, Atatürkçü Düşünce Derneği, Mimarlar odası, Makine Mühendisleri odası, Sakarya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) katıldılar.

82. yılda Ata'mız törenlerle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 82'nci yılında Demokrasi Meydanın'da yapılkan törenle anıldı. 

Saatler, 09.05´i gösterdiğinde kentte adeta hayat durdu.
Kenteki anma töreni, Atatürk Anıtı´na çelenk koyulmasıyla başladı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde ise sirenler çalmaya başladı ve saygı duruşuna geçildi. Ardından da İstiklal Marşı okundu.
Adapazarı Demokrasi Meydanın'da vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.  

Törende CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Atatürkcü Düşünce Dernek Başkanı Aslıhan Ergin birer konuşma yaptılar.

Ecevit Keleş; 

       1881 yılında bu ulusun üzerine doğan güneşin, 10 kasım 1938 yılında madden aramızdan ayrılışının yıl dönümünde bu ayrılığın aslında sadece fiziki olduğunu, bize emanet ettiği genç Cumhuriyet’in ve onun fikirlerinin en sert savunucuları olduğumuzu bir kez daha ifade etmek için buradayız.

      Evet buradayız çünkü,

      Üyesi olmaktan gurur duyduğum onun Cumhuriyet Halk Partisi’nin altı okundaki cumhuriyetçilik, devrimcilik, milliyetçilik, laiklik, devletçilik ve halkçılık ilkelerinin ışığıyla açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan yürümek için.

      Buradayız çünkü,

      Onun en büyük hayallerinden  biri olan, “muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak” fikrini gerçekleştirmek  uğruna var gücümüzle mücadele etmeye söz vermek için.

      Buradayız çünkü,

      İktidara sahip olanlar gaflet ve delalet ve hatta hıyanet içinde bulunsalar bile milletin mutlak egemenliğini tekrar hakim kılmak için,

      Buradayız çünkü,

      Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız söylemindeki amacın peşinden koşmak için,

      Buradayız çünkü,

      Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birinin kopacağını bilerek, sanata ve sanatçıya gereken değeri vererek o damarın canlı kalması için,

      Buradayız çünkü,

      Bugün göklerde özgürce dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızın bundan asırlar sonra da olduğu yerde huzurla dalgalanmasının teminatı olmak için,

      Buradayız çünkü,

      Kurtuluş savaşı zamanlarında Kuva-yi Milliye ruhundaki mücadele azmini, kararlığı ve inancı tekrar canlandırmak için,

      Buradayız çünkü,

      Emperyalizmin pençesinden kurtulmuş ve Tüm kurumlarıyla tam bağımsız bir Türkiye için,

     Buradayız çünkü,

     Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir diyen atamıza bu ülkede özgürlükleri, adaleti, hak ve hukuku yeniden getireceğimize hep bir ağızdan söz veriyoruz.

 

     Sonsuza dek parlayacak bir yıldız olduğu bu günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, birlik beraberliğimizi güçlendirecek, sevgi ve saygıyla tüm toplumu kucaklayacak olan iktidar yürüyüşümüzde 7-24 çalışarak onun mirası olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve aziz Türk milletine hizmet edeceğimize, söz veriyoruz, söz veriyoruz, söz veriyoruz.