GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 15:20   Güncelleme : 08-03-2021 16:27

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü

CHP Adapazarı Kadın Kolu Başkanı Gülcan Sarıkaya, Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolundaki mücadelelerinin temeli 1857 yılında New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretle uzun çalışma saatleri ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla yaptıkları greve dayanmaktadır. Bu olaydan yıllar sonra 1975 tarihinde kadınların sosyal hayatın içerisinde seslerini duyurmaları için Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart tarihi, Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilerek ,İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü

Sarıkaya, Kadınlarla erkeklerin her alanda eşit olmalarının hedeflendiği ve tüm dünyada bu amaca yönelik adımlar atılması gerektiği, Kadınların sesine, sözüne, gücüne her zamankinden fazla ihtiyaç olduğu bir dönemde 8 Mart’ı karşılıyoruz.

Ülkemizde sosyal,siyasi, ekonomik bir çokbileşeni değerlendirerek durumumuza baktığımızda ne yazık ki böyle bir hedefe ulaşmaktan henüz çok uzak olduğumuzu görüyoruz. Türkiye’de 2020 yılında 300 kadın cinayeti işlendi, 2021 yılının ocak ayında 23 kadın cinayete kurban edildi.Çok sayıda kadın cinsel saldırıya uğradı. Cinsel saldırıya uğrayan kişiler utanç, toplum içinde damgalanma kaygısı, suçluluk duyguları gibi nedenlerle çoğu kez yaşadıkları olayı kimseyle paylaşamamalarına karşın;

Egemen güçlerin

‘Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez. ‘ söylemleri ve

9 yaşında ki kız çocuğu evlenebilir,

Kadının çalışması fuhuşa kolaylık sağlar gibi diyanet fetvalarıyla vekadın bedeni üzerinden yürütülen politikalar ile;Katillere “aşırı sevgi”, “saygın tutum” ‘haksız tahrik indirimi ‘gibi gerekçelerle verilen cezai indirimlerle;kadınlara yönelik ayrımcılığı, şiddeti ve kadın cinayetlerini sıradanlaştırmakta, kadınların kamusal alanda var olmalarına ilişkin ciddi tehdit oluşturmaktadır. Dünya ekonomik forumunun verilerine göre türkiye cinsiyet eşitsizliğinde 2019 yılında 144 ülke arasında 131. Sıradayken 2020 yılında 153 ülke arasında 130. Sırada yer almıştır.

Ülkemiz, son yıllarda belirgin olarak muhafazakarlaşmakta, ataerkil toplumsal uygulamalar ,söylemler ve çeşitli düzenlemeler ile kadının toplumsal rolü anneliğe ve ev kadınlığına indirgenmeye, ücretsiz aile işçisi olarak görülerek emeği değersizleştirilmeye çalışılmakta , istihdam, kazanç ve mülkiyetin erkeğin lehine işlemesi kadınları yaşamın bir çok alanında güçsüz kılmaktadır.

Tüik verilerine göre Türkiye de ;

Nüfusun yarısını kadınlar oluşturmasına rağmen; kadınların ancak 28% istihdam ediliyor;tüm eğitim düzeylerinde kadınlar erkeklerden daha az ücret alıyor;Okuma yazma bilmeyen her 100 kişiden 76 sını kadınlar oluşturuyor.

Ziraat odaları verilerine göre ise 2,8 milyon kadın çiftçinin 93% ten fazlasının kendi adına bir sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değil .

Dünyada ise kadınlar çalışma süresinin 66% sında yer almasına rağmen gelirin 10% una ve mülkiyetin 1% ne sahiptir.

 

Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak ;

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini belirginleştiren eğitim sistemleri ve politikalardan vazgeçilmesi , Kadının emeğinin değersizleştirilmesinin önüne geçilmesi için mücadele etmeye ,

Kazanılmış haklarımıza sahip çıkmaya ve taleplerimizi ısrarla takip etmeye devam edeceğiz.;

Dayanışmanın gücünü çok iyi biliyoruz ve diyoruz ki, birbirimizin sesini duymaya, birbirimizin sesi olmaya devam edeceğiz.

Bir kadın daha öldürülmesin diye!

Tüm kadınlar özgürleşebilsin diye!

YARIN BUGÜNDEN DAHA GÜÇLÜ OLSUN Diye

Mücadeleye devam edeceğiz,

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

AŞKIN OKTAY