Şükran Kamkia Gökpınar
Şükran Kamkia Gökpınar
Giriş Tarihi : 07-12-2019 14:42

ÇOBAN ATEŞİ

CHP Sakarya'da gruplaşmalar, kavgalar, küskünlükler olmuş yıllar yılı sürmüş ve partideki herkesi yıldırmıştır.

Bu ayrılık, gayrilikleri el ele kol kola "zincirleri kira kira geldik " diyerek seçim kazanan İl Başkanı Erdoğan Isır ve İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş 'ta bırakın küskünleri birleştirmeyi , Belediye meclis üyeleri çıkarmış olsalar da, önce İl kendi yönetimi içinde daha sonra ilçe ile ayrışarak bölük pörçük oldular.

Bu durumun en büyük nedenlerinden biri,

 Engin Özkoç'un parti üzerindeki etkisini, ağırlığını kırmak için bir araya gelmelidir.  

Seçim kazanan İl Başkanı,  Gurup Başkan vekili Engin Özkoç'a rağmen Kiliçdaroglu"na karşı  tüm kurultay delegeleriyle beraber Muharrem İnce'nin yanında yer aldılar.

 Birazda secim kazanmış olmanın şımarıklığı ile Sakarya örgütü olarak ilk ilan eden oldular ve kurultayda İnce'ye destek verdiler.

Sonuç,  herkesin bildiği gibi Kılıçdaroglu kurultaydan güçlü çıkmış, dolayısıyla  çok başarılı olan ve herkesin taktirini kazanmış olan Engin Özkoç'ta gücüne güç katmıştır.

Bu yenilgi sorası ciddi bir şaşkınlık içerisinde ne yapacağını bilemez durumda bocalayan Sakarya il ve ilçe örgütü bu hataları ile kısacası duvara çarpmıştır.

Artik bundan sonrası çamura saplanan arabanın tekeri misali patinaj yapmaktan öte gidemez olduklarını bildikleri için çare, genel merkeze yaklaşmaktır. 

Tek soru vardır Engin beyin tavrı ne olacaktır?

İl Başkanı ve yönetimi, Genel Merkeze sık sık giderek kendilerini af ettirmek adına  Genel Başkanla ve Engin beyle sık sık fotoğraf çektirip bunu da  medya ya göndererek tüm kamuoyun önünde biz Genel Başkanımıza ve vekilimize saygılıyız imajını vermekti.

Tahmin ettiğimiz gibi Genel merkezde,  Sakarya örgütünü Engin Özkoç, İl örgütünü tüm çıkacaklığı karşılamış ve ağırlamış değerde göstermiştir.  Üstüne üslük daha önce söz verdiği il binası ile ilgili çalışmaları yapmış sonuçlandırmıştır.

İl Örgütünün neye ihtiyacı var ise elinden gelen her şeyi yapmış önlerine engel koymamış açmıştır.

Hal böyle olunca örgütler içinde şaşkınlığa uğrayan "helal olsun tam bir siyaset adamı" gibi söylemlerle karşısında olan ezberleri bozulan özellikle İl Başkanı Erdoğan Isır ve yönetimindekilerin bir çoğu Engin beyle buzları eritmiş biz beraber çalışabiliriz (bana göre birazda mecburen) Engin beyi yere göğe sığdıramaz olup yakınlaşmışlardır.

İlçe örgütü Fatma kurtuluş ve ekibi vekile daha mesafeli duruyor gibi olsalar da onlar içinde olumlu bir gelişmeydi çünkü parti adına bu durum yadsınamaz bir kazanımdı.

Ta ki İl Başkanı Erdoğan Isır"n vekil  Engin Özkoç ile çalışma ötesi  biat eder noktaya gelmesidir.

O kadarki artık Erdoğan Isır kürsüye çıkıp milletvekiline yerli,  yersiz çok abartılı biçimde methiyeler düzmesi , vekili sevenine sevmeyenine samimi gelmiyor olmanın ötesi çok itici bulunmuş tepkilere neden olmuştur.

Tüm bunlar bu şekliyle yaşanıyorken, Erdoğan Isır bu süreçte üyelerin ve kendi yönetimi içinde de bazılarının gözünde geldiği değerde kalmazken, Fatma Kurtuluş yerini biraz daha korumuş olarak öne çıkmışken kongreler takvimi açıklanmıştır.

 Açıklanmasına bu kez vekil karışmaz, PM üyesi karışmaz diğerleri arasında ise herkes kendince belirleyici olmak ister kimse kimseyi kale almaz.

 Öncelikle merkez ilçe seçimine aday olacak herkesin birleştiği bir isim çıkmaz,  açıklanmaz mahalle seçimleri başlar.

(mahalle seçimlerinde bazı yerlerde çalıştığı görülen duyulan vekilin danışmanı kime niçin çalıştığı bana göre muammadır).

 Görünen şu ki Fatma Kurtuluş mahalle delegelerini silip süpürecektir.

Emekten gelen gerçekten her yere koşan sevilen ve ilçe başkanı olmak isteyen biri vardır.

Metin Özçatal eski içe yönetici, fakat etrafı onay vermez dayanamaz ve henüz adaylığını kesinleştirmeden başlar çalışmaya.

 Yanında İbrahim Çetintaş ve eski ilçe yöneticisi ve çok az insan vardır.  Ona rağmen çalışır, çalışır ezber bozulur birçok mahallede başarı gelir.

Çoban ateşi yakılmış büyümüş etrafına toplanmalar başlamış çoğalmıştır.

Kendi mahallesi camili de delege çıkamayışı ile Metin Özçatal'da kendi içinde çöküş başlar,  dahası  bu çöküşe inandırılır. 

Çoban ateşi halen büyüyor o göremez.

Etrafındaki birkaç isim direnir çalışır, mahalle seçim sonuçları iyi biter.

Sıra gelmiştir aday açıklamaya mahalle delege sonuçlarına göre hesaplar yapılır edilir bu matematiksel hesaplara göre bir başka isim ortaya konur bu isim eski Kadın Kolları Başkanı Ayse Füsun Çetin olur.

Çalışkanlığı ve insanı ilişkilerinin çok iyi olduğu zekası sağlamcılığı ve inanılmaz ölçülerde kurnazlığı ile de bilinir.

Doğru tercihtir.  

Doğru tercih olmasına rağmen beni şaşırtan yanı,  bugüne değin  Fusun Çetin kadın kollarından başkanlığı bıraktıktan sonra hiç bir zaman bir yerlere, tüm bilgi beceri , donanımına rağmen aday olma cesareti göstermemiş, hatta birçok gelgitleriyle önceki dönemlerde seçim kaybettirdiğine inandığım kişidir.

 Şimdi ne oldu da bugün adayım diye çıktı diye sormadan edemiyorum.

Sonuç ; Halen benim gibi politik olamamış düz mantık birinin duygusal bakış açısıyla çoban ateşini yakanların o ateşin gücünü, cesaretini göstermemiş olması beni üzse de her kim seçimi alırsa alsın dilerim ve umarım partimiz adına herşey çok güzel olsun.

Şükran Gökpinar

NELER SÖYLENDİ?
@
Analizci 1 ay önce
E bir analiz de kendi ekibiniz için yapsaydınız güzel olurmuş. Konu dağılmaksa siz metin özçatalcılar, ne yaptığını anlamadığınızı söylediğiniz meesut temizelciler, eskiden sizle hareket ederken şimdi fatma kurtuluşla hareket edenler olarak dağılmanızı nasıl açıklıyorsunuz.
Partili 1 ay önce
YAZINIZDA BAZI HATALAR VAR

1-ERDOĞAN İNCE Cİ OLMADI SADECE ŞAŞAYI SEVDİ. KURULTAY ZAMANI 7-7 (YARI YARIYA İMZA VERELİM DEDİĞİ ARTIK HERKESİN MALUMU)
2-VEKİLİN DANIŞMANININ AMACI BELİRTİLEN ÜZERE "KURTULUŞTAN KURTULMAK" İDİ(MUAMMA DEĞİLDİ).ADAY ÖNEMLİ DEĞİLDİ YETERKİ KURTULUŞ GİTSİN Dİ.
3-METİN ÇATALBAŞ KAZANILAN MAHALLELERİ TEK BAŞINA KAZANMIŞ GİBİ YAZMIŞSINIZ. ŞU ANDA PEK MEMNUN OLMADIĞINIZI HİSSETTİĞİM MEVCUT ADAY VE ARKASINDAKİLERİN (ERDOĞAN ISIR DAHİL) KATKISINI YOK SAYMIŞSINIZ.
4-NİYE ADAY OLDU ŞAŞKINIM DEMİŞSİNİZ. E. ADAY OL DEDİ OLDU. NİYE ŞAŞTINIZ Ki?

YOKSA ADAPAZARI BELEDİYE SEÇİMLERİ İÇİN "BEN İYİ PARTİYE OY VERDİM İSTERSENİZ DİSİPLİNE VERİN" DERKEN ŞİMDİ OY VERMEDİĞİ PARTİNİN BAŞKANLIĞINA ADAY OLMASINA MI ŞAŞIRDINIZ?
Selim 1 ay önce
Güzel bir analiz yapmışsınız Şükran hanım...Her şeyi ile yazınıza katılıyorum..
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 37 17
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Fenerbahçe 34 18
 • 4 Alanyaspor 32 18
 • 5 Trabzonspor 32 17
 • 6 Beşiktaş 30 17
 • 7 Galatasaray 27 17
 • 8 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 9 Gaziantep FK 24 18
 • 10 Göztepe 23 17
 • 11 Denizlispor 22 17
 • 12 Çaykur Rizespor 20 17
 • 13 Gençlerbirliği 18 17
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 17
 • 16 Antalyaspor 14 17
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
CHP Adapazarı örgütü İlçe Binasında bayramlaştı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA